بارداریسلامت و تغذیه

قوانین مصرف دارو در دوران بارداری

آیا می‌توان بدون تجویز پزشک، مصرف دارو در بارداری را خودسرانه انجام داد؟ دوران بارداری قوانین مخصوص به خود را دارد. شاید شما هم در دوران بارداری قرار دارید و به این فکر می‌کنید که در صورت بیمار شدن، می‌توانید از دارو استفاده کنید یا نه. داروهای مشخصی وجود دارد که می‌توانید در دوران بارداری از آن‌ها استفاده نمایید اما برخی داروها نیز هستند که مصرف آن‌ها بر روی جنین تاثیرات بسیار منفی دارد.

انواع ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی که پزشک تجویز می‌نماید برای جنین بی‌ضرر است اما در صورت استفاده از داروهای دیگر حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید، با مصرف داروهای خطرناک امکان سقط جنین و یا بیماری‌های مادرزادی نوزاد به وجود می‌آید. داروهای بی‌خطری وجود دارد که مصرف آن‌ها برای مادر باردار و جنین هیچ خطری ندارد و پزشک این داروها را به راحتی تجویز می‌نماید.

اولین کاری که بعد از ملاقات و ویزیت دکتر باید انجام دهید پرسیدن این سوال است که مصرف چه داروهایی برایتان خطر دارد؟ و کدام داروها را می‌توانید بدون تجویز دکتر در دوران بارداری مصرف نمایید؟ دانستن این مسائل می‌تواند کمک خوبی برای راحت گذراندن دوران بارداری باشد.

مصرف کدام داروها در دوران بارداری بی‌خطر است؟

در دوران بارداری استفاده از انواع ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی نه تنها مضر نیست بلکه برای رشد و سلامت مادر و فرزند لازم و ضروری می‌باشند. پس قطعا باید قبل از بارداری و در طی دوران بارداری از این مکمل‌ها استفاده نمایید. انواع داروهای گیاهی و طبیعی نیز می‌تواند در این دوران بی‌خطر باشند اما باید توجه داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی باید با پزشک خود مشورت نمایید. تاثیرات منفی و یا مثبت داروهای گیاهی مشخص نیست و نباید در دوران بارداری ریسک کنید.

چنانچه در موقعیت اضطراری قرار دارید و نمی‌توانید با دکتر خود تماس داشته باشید، باید دستورالعمل موجود در قوطی دارو را بخوانید در اکثر داروها اشاره می‌شود که مصرف آن در دوران بارداری مجاز است یا نه. قبل از استفاده از داروها مخصوصا در سه ماه اول باید با پزشک خود مشورت نمایید.

داروهای مخصوص حساسیت و آلرژی

 • لوراتادین
 • دیفن هیدرامین
 • اسپری استروئیدی بینی

داروهای مسکن و مخصوص سرماخوردگی

 • آب نمک، آب گرم
 • استامینوفن
 • اسپری سالین، قطره‌ی بینی

داروهایی که در زمان یبوست استفاده می‌شود

 • متاموسیل
 • کولوس

پمادهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد

 • J&J پماد کمکهای اولیه
 • باسیتراسین
 • پولیسپورین
 • نئوسپورین

کرم‌هایی که برای خارش و تحریک پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد

 • کرم یا لوسیون کالادریل
 • کرم بنادریل
 • حمام یونجه
 • پماد یا کرم هیدروکورتیزون

این مسئله را در نظر داشته باشید که بهتر است در دوران بارداری از هیچ دارویی استفاده نکنید. هر چقدر هم که دارویی کم خطر باشد بی‌خطر نیست.

دارو در دوران بارداری

به جای استفاده از دارو از چه درمان‌های جایگزینی می‌توان استفاده نمود؟

می‌توان به جای استفاده از داروها به هنگام بیماری از درمان‌های خانگی و طب سنتی استفاده کرد تا عوارض جانبی داروها روی جنین تاثیر منفی نداشته باشد. البته به این نکته نیز توجه کنید که هر درمان خانگی و طبیعی نیز بی‌خطر نیست و باید با پزشک خود مشورت نمایید.

برای رفع حالت تهوع از چه درمان‌هایی می‌توان استفاده نمود؟

در سه ماهه اول بارداری این موضوع بسیار شایع است. حالت تهوع واقعا می‌تواند مشکل خیلی سختی باشد که مادر را از زندگی عادی خود دور سازد. مصرف دارو برای این مشکل اصلا کار صحیح و منطقی نیست. درمان خانگی برای رفع حالت تهوع در دوران بارداری می‌‌تواند طب فشاری، مصرف ویتامین B6، مصرف ریشه زنجبیل، طب سوزنی و خوردن شیره‌ی غلیظ میوه‌هایی مثل هلو، آناناس و … این موارد از درمان‌های خانگی هستند که آن‌ها را می‌توان جایگزین دارو درمانی کرد.

برای درمان کمردرد چه راهکارهایی وجود دارد؟

کمردرد از شایع‌ترین مشکلات مادران باردار است. هنگام خوابیدن و یا نشستن به دلیل تغییرات ایجاد شده در ستون فقرات و استخوان‌ها این درد ایجاد می‌گردد. برای کاهش درد کمر می‌توانید به جای استفاده از هر گونه دارو از درمان‌های دستی و ماساژ کمک بگیرید. ماساژ کمر در دوران بارداری بهترین روش برای کاهش درد می‌باشد. میزان تخصص و حرفه‌ای بودن ماساژور مهم است پس سعی کنید بدن خود را به دست هر کسی نسپارید.

چرخش جنین

گاهی در دوران بارداری جنین در داخل شکم مادر می‌چرخد و موجب درد و ناراحتی می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید ورزش کنید و مراقبه نمایید.

روش‌های تسکین دردهای زایمان

اغلب برای کاهش این دردها روش اپیدورال انجام می‌شود، اما می‌توانید با ماندن و آرام شدن در آب گرم نیز کمک بسیاری برای کاهش درد خود بکنید. تکنیک‌های تنفس و ریلکس شدن خاصی وجود دارد که باید آن‌ها را آموخته باشید، البته حمایت عاطفی همسر و اطرافیان نیز بسیار مهم است. برخی از افراد، از طب سوزنی نیز برای کاهش دردها استفاده می‌نمایند

کدام دارو و مواد غذایی را نباید مصرف کنید؟

ریشه بت، کوهوش ساه، کاسکارا، توت فرنگی، آنجلیکای چینی، سینچونا، گل مینا، جنسینگ، سرو کوهی، کوا کوا، شیرین بیان، زعفران، پونه، مریم گلی، سنا، تانسی، خاراگوش، بومادران و ویتامینA، کوهوش آبی، پوست ریشه پنبه را نباید مصرف کرد و باید از آن‌ها پرهیز نمود.

از اسانس‌هایی مثل موگورت، پونه، مریم گلی، وینتر گرین، کالوماتوس، ریحان، زوفا، مر، مرزنجوش و آویشن نیز باید دوری کنید و هرگز آن‌ها را استشمام ننمایید و استفاده نکنید.

بهترین و منطقی‌ترین کار این است که هیچ اقدام و کاری را سر خود و بدون مشورت با پزشک انجام ندهید. قبل از مصرف داروهای گیاهی و یا مواد غذایی خاص حتما با پزشک خود در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا