بارداریسلامت و تغذیه

استرس کرونا و تاثیر آن بر روی جنین

استرس ابتلا به ویروس کرونا موضوعی است که این روزها کل دنیا را درگیر خود نموده است. مراقبت‌ها و قرنطینه‌ی لازم را افراد در حالت معمولی انجام می‌دهند و تا حدودی خیال خود را راحت می‌نمایند که دور از بیماری می‌باشند. حال در این میان هستند مادرانی که به تازگی باردار شده‌اند و یا در ماه‌های آخر بارداری خود قرار دارند. موضوع کرونا می‌تواند استرس و اضطراب بسیاری را برای مادران باردار به وجود آورد که در این مطلب می‌خواهیم به تاثیر این استرس بر روی مادر و جنین بپردازیم.

بیش فعالی و رابطه آن با استرس

ویروس کرونا باعث شده است که تقریبا کل مردم دنیا این دغدغه و ترس را داشته باشند که هر حرکت و یا بیرون رفتنی موجب ابتلا به بیماری می‌شود. خانم‌های باردار نیز بیش از هر کس استرس این موضوع را دارند و می‌ترسند که ویروس را به جنین خود نیز انتقال دهند. این موضوع سبب داشتن اضطراب طولانی مدت می‌گردد و فرد دائما سمی را در داخل بدن تولید می‌نمایند.

این سم باعث اختلال در هورمون‌های بدن می‌گردد. این موضوع به طور کلی متابولیسم جفت را تغییر می‌دهد و رشد جنین را با اختلال روبه‌رو می‌نماید. وجود استرس بیش از اندازه در دوران بارداری سبب می‌گردد تا کودک در سنین بزرگسالی مشکلات ذهنی، روانی و جسمی داشته باشد.

بیش فعالی نیز یکی از مشکلات ذهنی می‌باشد که ممکن است بر اثر وجود استرس در زمان بارداری ایجاد گردد. کودکانی که در دوران جنینی این موضوع را تجربه می‌نمایند از تمرکز بسیار کمتری برخوردار هستند و عدم تمرکز یا همان بیش فعالی پیش می‌آید.

استرس و رشد جسمی جنین

استرس سبب تولید هورمونی به نام کورتیزول می‌گردد. این هورمون باعث می‌شود که روند رشد جنین گاه با اشکال روبه‌رو گردد. در مواقعی دیده شده است که مادران دارای استرس زیاد زایمان زودرس را تجربه نموده‌اند. همچنین در تحقیقاتی مشخص شده است که این کودکان در دوران نوجوانی بلوغ زودرس برایشان رخ می‌دهد.

اضطراب کوتاه مدت چه تاثیراتی دارد؟

بر اساس تحقیقات و مشاهدات دانشمندان استرس کوتاه مدت تاثیر زیادی بر روی جنین ندارد. به طور مثال اگر شما به مدت چند ساعت و یا یکی دو روز استرس داشته باشید و بعدا این اضطراب رفع شود، تاثیر منفی چندانی بر روی جنین نخواهد داشت.

وجود استرس طولانی مدت را می‌توان از مایع آمنیوتیک تشخیص داد، چنانچه مادر به مدت طولانی مانند هفته‌ها و یا ماه‌ها استرس را تجربه نماید هورمون ترشح شده در بدن مادر به جفت جنین نفوذ کرده و جنین را با مشکلاتی روبه‌رو خواهد کرد.

به فکر سلامت جنین خود باشید تا از استرس کرونا دور باشید

همانطور که اشاره شد داشتن اضطراب طولانی مدت شاید بدتر از خود ویروس کرونا باشد، بنابراین مادران باید با استفاده از تجربه‌ها و راهنمایی‌های افراد متخصص این دوران را با کمترین میزان استرس سپری نمایند.

یادگیری تکنیک‌های مدیریت اضطراب، مدیتیشن، وجود در محیطی امن و آرام می‌تواند مادر و جنین را از خطرات حفظ نماید. به یاد داشته باشید که هیچ کس بیشتر از شما نمی‌تواند در زندگی فرزندتان نقش داشته باشد.

برای سلامت روحی، ذهنی و جسمی جنین خود آرامش ذهنی خوب و مناسبی را برای خود ایجاد نمایید. در ضمن با قرار گرفتن در فاز منفی و نگران شدن احتمال ابتلا به این ویروس بسیار بیشتر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا