بارداری

ترشح شیر در زمان حاملگی

شیر ماده‌ای است که در زمان به دنیا آمدن نوزاد از سینه مادر ترشح می‌گردد. برای تغذیه نوزاد سیستم بدن مادر به طور طبیعی شیر ترشح می‌کند. معمولا در ماه‌های آخر و چند روز مانده به زایمان ترشحاتی از سینه‌ها خارج می‌گردد. در این مطلب می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و بدانیم که ترشح شیر از سینه‌ها در دوران بارداری خطری دارد یا ندارد؟!

این موضوع در زنان مختلف، متفاوت می‌باشد. بعضی از زنان از ماه‌های اول بارداری ترشحاتی را در سینه‌ی خود می‌بینند و برخی دیگر تا لحظه زایمان هیچ ترشحی را در سینه‌های خود مشاهده نمی‌کنند. بنابراین نمی‌توان فرایند مشخصی را برای تمام مادران در نظر گرفت.

معمولا زنانی که برای بار دوم و یا سوم بارداری را تجربه می‌نمایند، این موضوع برایشان استرس و نگرانی زیادی ندارد. نکته‌ی مهمی که باید در این باره بدانید و مطمئن باشید این موضوع است که ترشح شیر در زمان بارداری مسئله‌ای عادی است و نباید نگران این مورد باشید.

سینه یک بافت چربی است که دارای غده‌های شیری فراوانی است. در طی فرایند بارداری و زایمان این غده‌ها شروع به ترشح شیر می‌نمایند. اغلب از ماه چهارم بارداری تغییراتی در غدد به وجود می‌آیند که باعث سرازیر شدن شیر از سینه‌ها می‌گردد.

زمان مشخص ترشح شیر در بارداری چه زمانی است؟

اواخر سه ماه اول بارداری زمانی است که بدن مادر باردار شروع به فعال کردن غدد شیری می‌کند. هفته ۱۲ و ۱۴ می‌تواند زمان مشخص ترشح شیر می‌باشد. البته نمی‌توان گفت تمام زنان در این وقت ترشح شیر را تجربه می‌نمایند.

بعضی از افراد در هفته ۲۴ تا ۳۰ بارداری خود این مورد را مشاهده می‌نمایند. در کل می‌توان گفت با نزدیکتر شدن زمان زایمان احتمال ترشح شیر در سینه‌ها بیشتر می‌گردد.

آیا این ترشحات باعث نگرانی هم می‌شود؟

در مواقعی ممکن است ترشحات سینه باعث نگرانی مادران باردار گردد. در صورتی که ترشحات رنگ زرد و یا کرمی باشد کاملا طبیعی است، اما اگر رنگ این ترشحات قرمز و یا تیره باشد، حالت غیر عادی دارد و باید فورا با پزشک متخصص مراجعه نمود. امکان دارد این ترشحات به دلیل وجود مشکلاتی در بدن و غدد شیری باشد.

در مواقعی وجود توده‌های خوش خیم نیز سبب این ترشحات می‌گردد. ممکن است این ترشحات خونی نشان دهنده یک عفونتی نیز در سینه باشد. ترشح شیر در این موارد می‌تواند باعث نگرانی مادران باردار گردد.

فرآیند تولید شیر در سینه‌ها به چه شکل است؟

تمامی زنان در سنین بلوغ در سینه‌های خود غدد شیری را دارند و بعد از باردار شدن با ترشح پرولاکتین مجراهای شیری فرآیند تولید شیر را شروع می‌نمایند. بافت داخل سینه به شکل خوشه‌ای و انگور مانند است. کانال‌هایی در سینه وجود دارد که به کانال‌های کوچکتر و ریزتر تقسیم می‌گردند. بعد از زایمان شیر به طور متناوب در این کانال‌ها جریان می‌یابد.

حتی این کانال‌ها در سه ماهه دوم بارداری نیز کامل است و این باعث می‌گردد که اگر نوزاد پیش از موعد به دنیا آمد، مادر توان شیردهی و تغذیه او را داشته باشد.

شیردهی یک فرایند طبیعی در بدن انسان است و همچنین مادرانی که این نوع تغذیه را تجربه نموده‌اند لذت آن را بسیار شگرف و زیبا توصیف می‌نمایند. شیر مادر حاوی پروتئین‌ها، قندها و چربی‌های لازم برای رشد نوزاد را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا