تعطیلاتسلامت و تغذیه

تقویت سیستم ایمنی بدن با داشتن رابطه جنسی در دوران کرونایی

رابطه جنسی چه تاثیری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد؟‌ آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌اید؟ خصوصا در این روزهای کرونایی که هر کس به قسمی به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود است تا از شر این بیماری در امان بماند. در این میان توصیه برخی متخصصین به داشتن رابطه جنسی مناسب با همسر است که می‌تواند علاوه بر تمدد اعصاب منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز گردد. حال اینکه رابطه جنسی چگونه می‌تواند این تاثیرات مثبت را به دنبال داشته باشد در ادامه بررسی خواهد شد.

رابطه جنسی با همسر چگونه در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد؟

این که بگوییم داشتن رابطه زناشویی مستقیما منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود خیلی درست و علمی نیست. به طور کلی می‌توان گفت داشتن رابطه جنسی با همسر به دلیل اثرات مثبتی که روی خلق و خوی هر کس دارد، می‌تواند به آرامش روحی و روانی کمک کرده و بدین ترتیب منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن در روزهای پر استرس کرونا شود.

دیگر تاثیرات مثبت رابطه زناشویی از قرار زیر هستند:

  • تداعی احساسی شیرین و دل نشین در اثر ترشح هورمون اندورفین در بدن که به صورت طبیعی احساسات مثبتی را ایجاد می‌کند.
  • کاهش سطح هورمون‌های استرس‌زا از جمله کورتیزول و آدرنالین.
  • ترشح هورمون اوکسی توسین در بدن با داشتن رابطه جنسی افزایش می‌یابد. این هورمون به نام هورمون عشق نیز معروف است. این هورمون با گرفتن دست و در آغوش کشیدن نیز تولید می‌شود.

چند بار در هفته رابطه زناشویی توصیه می‌شود؟

یافته‌های متخصصین در این باره حاکی از آن است که داشتن یک یا دو بار رابطه جنسی در هفته می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. بدین ترتیب که انجام هفته‌ای یک یا دو بار رابطه جنسی می‌تواند میزان ایمنوگلوبین A (IgA) در بدن‌ افراد را افزایش دهد.

نکته: ایمنوگلوبین چیست؟ ایمنوگلوبین آنتی بادی‌های موجود در غشای مخاطی سینوس‌ها، ریه‌ها، معده و روده‌ها هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌هایی همچون سرما خوردگی موثر می‌باشد. به طور کلی وظیفه ایمنوگلوین مبارزه با ویروس‌ها و تقویت بدن در مقابل آن‌ها است.

مقاله مرتبط : مدیریت رابطه‌ی جنسی پدر و مادرها بعد از تولد فرزند

طبق تحقیقات میزان IgA در خون همسرانی که تعداد یک یا دو بار در هفته رابطه زناشویی دارند، بسیار بالا بوده و در نتیجه بدنشان در مقابل سرما خوردگی مقاوم‌تر عمل کرده است. همچنین میزان IgA بدن این همسران در مقایسه با افرادی که فعالیت جنسی کمتری دارند ۳۰ درصد بیشتر بوده است.

دیگر فواید رابطه زناشویی

از دیگر فواید داشتن رابطه زناشویی منظم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل ضربان قلب
  • تنظیم فشار خون
  • کمک به گردش خون در بدن
  • حفظ سلامتی بدن
  • دفع سموم موجود در بدن که در اثر تنش و اضطراب ایجاد شده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا