تعطیلاتسلامت و تغذیه

راه‌های جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری شامل وسایل و روش‌های گوناگونی می‌باشد، که شخص برای پیشگیری از حاملگی از آن‌ها استفاده خواهد کرد. لازم به ذکر است که انتخاب روش‌های پیشگیری به عوامل مختلفی مانند حد و حدود رابطه جنسی، سلامتی فرد، تعداد شرکای جنسی و میل به فرزند‌دار شدن در آینده بستگی دارد.

روش های مختلف برای جلوگیری از بارداری

بهتر است بدانید که امروزه روش‌های مختلفی وجود دارد که افراد برای باردار نشدن از آن استفاده می‌کنند. از این رو بعضی از روش‌ها عبارتند از:

قرص‌های ضد بارداری:

این نوع قرص‌ها حاوی دو نوع ترکیبی استروژن و پروژستوژن می‌باشد که بیش از ۳۰ سال است به بازار عرضه شده و در دست مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. قرص‌های ضد بارداری مانع از تخمک گذاری و چسبیدن تخمک به بافت سطحی رحم می‌شود. طبق توصیه پزشکان بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه، لخته خون، بیماری‌های قلبی و بیمارهای کبدی شدید هستند نباید از این قرص استفاده کنند.

قرص ضد بارداری

آمپول جلوگیری از بارداری:

تاثیر این آمپول که با نام دپوپروورا شناخته شده است به مراتب بیشتر از قرص است. استفاده از این نوع آمپول هورمونی به مدت ۳ ماه از بارداری جلوگیری می‌کند. با ۴ بار تزریق در سال به راحتی می‌توانید از بارداری جلوگیری کنید.

کاندوم:

کاندوم یک پوشش لاستیکی نازک است که در حالت نعوظ بر روی آلت تناسلی کشیده می‌شود. لازم به ذکر است که در مدتی که شخص رابطه‌ی نزدیکی دارد باید از کاندوم استفاده کند. از مزیت‌های استفاده از این نوع وسیله می‌توان به مصونیت در برابر بیماری‌های مقاربتی و عفونت HIV اشاره کرد.

استفاده از کاندوم

کلاهک رحم:

این وسیله بر روی دهانه رحم قرار می‌گیرد و از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند. این وسیله شبیه دیافراگم است ولی مقداری از آن کوچکتر است. لازم به ذکر است که این وسیله به همراه اسپرم کش استفاده می‌شود. از مزیت‌های استفاده از این وسیله برای جلوگیری از بارداری می‌توان به ارزان بودن و مدت ماندگاری آن تا ۴۸ ساعت در دهانه رحم اشاره کرد.

اسپرم کش ها:

این نوع وسیله به همراه کاندوم یا دافراگم برای جلوگیری از بچه‌دار شدن استفاده می‌شود. این وسایل به شکل کرم، کف، ژل، یا شیاف تولید و به بازار عرضه می شود.

آی یو دی:

یک وسیله پلاستیکی به شکل تی است که توسط پزشک در داخل رحم گذاشته می‌شود. نوع هورمونی آی یو دی به مدت ۵ سال دارای ماندگاری می‌باشد و در طول این مدت نیازی به تعویض ندارد. در صورتی که از جنس مس باشد نزدیک به ده سال می‌تواند کار کند. از مزیت‌های این نوع وسیله می‌توان به ماندگاری بالا و جا به جایی راحت آن به سمت پایین و داخل واژن اشاره کرد.

استفاده از روش آی یو دی

توبکتومی:

این روش یک راه قطعی و همیشگی برای جلوگیری از بارداری محسوب می‌شود. در این روش که به جراحی نیاز دارد لوله‌های رحمی توسط پزشک معالج بسته می‌شود و با این کار تخمک از تخمدان حرکت نمی‌کند.

وازکتومی:

یک روش برای باردار نشدن و خروج اسپرم در مردان می‌باشد. در این عمل جراحی لوله‌های منی که وظیفه انتقال اسپرم از بیضه‌ها به سیستم تولید مثل دارند توسط پزشک متخصص بسته می‌شود. هزینه این نوع عمل جراحی نسبت به توبکتومی ارزان‌تر می‌باشد.

روش طبیعی:

این روش یکی از کم عوارض‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از بارداری به شمار می‌آید. در این روش مقاربت جنسی قبل از اینکه انزال صورت گیرد قطع می‌شود، از این رو به دلیل اینکه ممکن است بعضی از اسپرم‌ها قبل از آنکه انزال صورت گیرد وارد مهبل شوند و اسپرم موجود روی پوست اطراف مهبل به نوعی وارد مهبل شود به مراقبت و دقت بالایی نیاز دارد.

مقاله مرتبط : دلایل ناباروری زنان و مردان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا