بیماری خانم هابیماری‌هاسلامت و تغذیه

خون قاعدگی چه مشخصات و ویژگی‌هایی را نشان می‌دهد؟

خون قاعدگی مشخصات و ویژگی‌هایی دارد که در مواردی نشانگر برخی از مشکلات و بیماری‌ها می‌باشد. شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده باشید که خون قاعدگی بو و مشخصات خاصی دارد که باید به آن‌ها اهمیت دهیم. برای آشنایی با این ویژگی‌ها با ما در این مطلب همراه باشید.

بوی خون قاعدگی به چه دلیل است؟

قاعدگی هر ماه به دلیل آزاد شدن تخمکی است که موفق به باروری نشده است. در این زمان دیواره رحم به دلیل ترک برداشتن دچار خونریزی می‌شود و همراه با تخمک از رحم خارج می‌گردد. معمولا خون قاعدگی دارای بویی شبیه به بوی فلز است و این به علت وجود آهن در آن می‌باشد. در صورتی که به جز بوی فلز بویی دیگر از خون قاعدگی استشمام گردد احتمال وجود عفونت و یا مشکل در رحم ممکن است.

محیط واژن به صورت عمومی یک محیط اسیدی است و باکتری‌های سالمی در آن وجود دارد. گاهی به علت بهم خوردن این ph واژن ممکن است باکتری‌هایی در واژن به وجود آید که ایجاد بوهای بسیار ناخوشایند را بکنند. در صورت وجود این باکتری‌ها و یا عفونت در رحم خون قاعدگی بوی زننده و بدی را خواهد داشت.

چه بوهایی ممکن است از خون قاعدگی استشمام گردد؟

چندین نوع بو ممکن است از خون در زمان قاعدگی استشمام گردد که باهم این موارد را بررسی می‌نماییم.

بوی فلز در خون قاعدگی

در واقع خون بویی مانند بوی فلز را دارد و این به دلیل وجود آهن در آن است. این موضوع کاملا طبیعی است و لزومی برای نگرانی در این باره نیست. البته اگر بعد از پایان قاعدگی باز هم این بو را استشمام می‌کنید باید به پزشک مراجعه نمایید.

بوی فاسد شدن در خون قاعدگی

این بو مانند بوی فاسد شدن چیزی است. این بو معمولا به علت زیاد ماندن خون بر روی نوار بهداشتی و یا تامپون می‌باشد. در برخی مواقع که تامپون مدت زیادی را در واژن می‌ماند این بو به مشام می‌رسد. می‌توان به‌راحتی با تعویض کردن نوار بهداشتی و یا تامپون این بوی فاسد را از بین ببرید.

بوی شیرین در خون قاعدگی

این بو به دلیل وجود باکتری‌ها و محیط اسیدی واژن ایجاد می‌گردد.

بوی بدن در خون

ممکن است احساس کنید که در خون بوی بدن وجود دارد. این بو به دلیل وجود غده‌های عرق آپوکرین ایجاد می‌گردد. این بو با بوی خون مخلوط شده و بویی شبیه بوی بدن ایجاد می‌گردد. این بو در زمان‌هایی که فرد دچار اضطراب و استرس می‌باشد بیشتر ایجاد می‌گردد.

بوی ماهی در خون قاعدگی

این بو را احتمالا زیاد استشمام کرده‌اید چه در زمان قاعدگی و چه در زمان دیگر، این بو ممکن است به علت عفونت‌های واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس ایجاد گردد.

واژینوز باکتریایی عفونتی شایع در بین زنان است و دلیل آن وجود و افزایش باکتری‌هایی در واژن می‌باشد که باعث ایجاد بوی ماهی می‌‌گردد. در صورتی که فرد دچار این نوع عفونت باشد در زمان قاعدگی بوی ماهی بیشتر می‌شود. این نوع عفونت واژن به راحتی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود و می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک آن را درمان نمود.

تریکومونیازیس نیز از سایر عفونت‌های واژنی است که باعث ایجاد بوی ماهی در ترشحات فرد می‌گردد. این عفونت یک بیماری مقاربتی است که از همسر به زن منتقل می‌گردد. این نوع عفونت نیز از طریق آزمایش قابل تشخیص می‌باشد و برای درمان آن فرد باید آنتی بیوتیک مصرف نماید. در این نوع عفونت علاوه بر وجود بوی بد ماهی سوزش و خارش نیز وجود دارد.

چه کاری برای از بین بردن بوی بد قاعدگی کنیم؟

برای از بین بردن بوی خون قاعدگی قبل از هر چیز باید بهداشت فردی را رعایت نمایید. بهتر است برای کنترل این بو روزانه حمام بروید و لباس‌های خود را تعویض نمایید. قطعا باید نوار بهداشتی و یا تامپون خود را نیز به طور مرتب عوض کنید تا بوی ایجاد شده از بین برود.

صلا نباید از دوش‌ها و شستشو دهنده‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده نمایید، زیرا این ژل‌ها باعث بهم خوردن باکتری‌های واژن می‌گردد و با بهم خوردن میزان اسید و قلیایی بودن واژن سبب ایجاد مشکلاتی می‌گردد.

البته که بعد از دوران قاعدگی باید دلیل ایجاد بو را پیگیر شوید و اگر مشکلی داشتید نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

در صورتی که در بدن خود متوجه ترشحات غیر عادی و بوی بد واژن شدید حتما باید نسبت به بدن خود توجه کافی را داشته باشید. ترشحات سبز و یا زرد ممکن است نشانگر وجود مشکل و عفونت خاصی باشد. بهتر است نسبت به بدن خود حساس باشید و رفتار آگاهانه‌ای داشته باشید.

در صورت مشاهده تب، درد شدید در لگن و پایین شکم، خونریزی بیش از حد و غیر عادی حتما باید به پزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا