بیماری خانم هابیماری‌هاسلامت و تغذیه

رنگ ترشحات واژن نشانگر چیست؟

رنگ ترشحات واژن یکی از مواردی است که تقریبا همه‌ی زنان با آن مواجه هستند. رنگ این ترشحات موضوعی است که خبر از سلامت و یا مشکل در اندام جنسی زنان را می‌دهد. در واقع رنگ و بوی ترشحات واژن می‌تواند نشان دهنده یک بیماری و یا مشکل در رحم باشد.

چرا از واژن ترشحات خارج می‌شود؟

شاید این سوال پیش آید که اصلا چرا از داخل واژن ترشحاتی به خارج می‌آید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این ترشحات برای پاکسازی و در واقع خارج نمودن سلول‌های مرده داخل اندام تناسلی ترشح می‌شوند. با ترشح این مایعات از واژن اندام جنسی سالم می‌ماند و فرد قدرت باروری دارد. در واقع خروج ترشحات نشان دهنده سلامت اندام جنسی زن می‌باشد.

مقاله مرتبط : ۵ دلیل برای اهمیت دادن به زمان تخمک گذاری

در روزهایی که قاعده‌ای و پریود آغاز می‌شود که معمولا تا ۵ یا ۷ روز ادامه دارد خون از واژن خارج می‌گردد. از روز ۷ تا ۱۴ این دوره ترشحات کمتر است اما با آغاز تخمک گذاری رنگ ترشحات غلیظ‌تر شده و به رنگ‌های سفید و یا کرمی خارج می‌شود. از روز ۱۴ الی ۲۵ مخاط و مایع خارج شده از واژن معمولا بی‌رنگ و رقیق است و کمتر از میزانی است که در دوران تخمک گذاری ترشح می‌گردد. از روز ۲۵ الی ۲۸ رنگ ترشحات کمتر شده و چسبندگی کمتری را دارند.

ترشحات واژن

رنگ ترشحات خاکستری چرا تولید می‌شوند؟

اگر دچار ترشح خاکستری رنگ شدید، باید بدانید که این موضوع اصلا عادی نیست. به احتمال زیاد شما دچار عفونت باکتریایی و یا قارچی شده‌اید. اگر این ترشح دارای بوی بسیار زننده همراه با خارش و التهاب اطراف واژن باشد، شما دچار عفونت واژن شده‌اید. با مشاهده این مورد حتما به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار گرفته و مشکل سلامت واژن از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا