بیماری‌ها

کروپ یا خروسک چیست؟

کروپ یا خروسک یک بیماری است که در سنین زیر ۳ سال بیشتر دیده می‌شود. این بیماری در جنس مذکر ۵۰ درصد بیشتر از جنس مؤنث است. خروسک یک عفونت دستگاه تنفسی محسوب می‌شود. این عفونت باعث مشکل در تنفس و ایجاد سرفه می‌شود. خروسک در فصل بهار و پاییز شایع‌تر است و اغلب موارد بیماری جدی نیست.

علت ایجاد خروسک یا کروپ

خروسک یا کروپ اغلب توسط ویروس ایجاد می‌شود. بیشترین نوع ویروس ایجاد کننده کروپ، ویروس پارا آنفلوانزا تیپ ۱ و ۲ و ۳ است که در حدود ۷۵ درصد از موارد را شامل می‌شود. سایر ویروس‌های دستگاه تنفسی نیز می‌توانند ایجاد کروپ نمایند. ویروس‌هایی که در فصل پاییز بیشتر در دستگاه تنفسی ایجاد بیماری می‌کنند، مثل سرخجه، آنفلوانزا، آدنو ویروس‌ها و سرخک از ویروس‌های ایجادکننده کروپ می‌باشند. سن شایع ۳ ماهگی تا ۵ سالگی و عود مجدد بیماری ۳-۶ سالگی می‌باشد. البته به خاطر داشته باشید که کروپ در تمام سنین ممکن است کودکتان را گرفتار کند. در موارد حاد حتی نیاز به بستری در بیمارستان است.

علت بیماری خروسک

علائم کروپ یا خروسک

خروسک یا کروپ ایجاد علائمی به‌صورت تغییر صدای کودک و خشن شدن صدا می‌کند؛ چون این مشکل بر روی حنجره تأثیر گذاشته و باعث تورم حنجره می‌شود. این امر سرفه را عمیق و ایجاد صدایی شبیه عوعو می‌کند که این علامت بسیار دقیقی برای تشخیص است. معمولاً این حالت چند روز پس از ابتلا به سرماخوردگی رخ‌داده که در شب‌ها بیشتر می‌شود.

علایم خروسک

سایر علامت‌ها مشکل در تنفس است. علامت ویژه دیگر تو کشیده شدن قفسه سینه هنگام تنفس است. صدایی شبیه خروس از کودکتان شنیده می‌شود. کودک ممکن است تب مختصری نیز داشته باشد. آبریزش از بینی، فارنژیت و التهاب ته حلق نیز در کودک دیده می‌شود. کودک تمایل به خوابیدن و دراز کشیدن نداشته و ترجیح می‌دهد نشسته و یا ایستاده باشد. در صورت گریه کردن کودک علائم شدید می‌شوند.

درمان کروپ یا خروسک

به‌ طور معمول این مشکل در مدت یک هفته برطرف می‌شود. با تشخیص صحیح اقدامات لازم توسط پزشک به والدین منتقل می‌شود. نکته مهم در درمان کروپ، باز کردن راه‌های هوایی کودک است. چون در این اختلال کودک دچار مشکل در نفس کشیدن می‌شود و دارای آبریزش است. از طرفی به علت تورم حنجره راه هوایی تنگ‌شده است؛ بنابراین بهترین کار باز نمودن راه هوایی تنفسی است.

در صورت وجود سایر عفونت‌های تنفسی مانند پنومونی و اوتیت یا لنفادنیت درمان هر یک از این موارد به برطرف کردن کروپ به‌طور خود به‌ خود می‌انجامد.

استفاده از اپی نفرین در موارد: هایپوکسی، نیاز به انتوباسیون، استریدور متوسط یا شدید و دیسترس تنفسی در بیمارستان و یا کلینیک تخصصی ممکن است انجام شود.

درمان خروسک

انجام واکسیناسیون سرخک، سرخجه و هموفیلوس آنفلوانزا و دیفتری از مواردی است که کمک به پیشگیری از ابتلا به خروسک یا کروپ می‌کنند و در صورت ابتلا علائم خفیف‌تری ایجاد می‌شود.

تجویز آنتی‌بیوتیک در درمان خروسک یا کروپ جایی ندارد. تغذیه مناسب و افزایش مایعات از مواردی است که در درمان به کودک اهمیت دارند. استفاده از هوای مرطوب به آرامش تنفسی کودک بسیار کمک می‌کند. می‌توانید حدود ۲۰ دقیقه کودک را به حمام مرطوب با باز نگه‌داشتن آب ببرید. یا هوای مرطوب را داخل خانه توسط دستگاه بخور ایجاد کنید. استفاده از لباس گرم و کلاه توصیه می‌شود. برای کاهش تب کودک، از استامینوفن یا بروفن، با توصیه پزشک استفاده می‌شود.

مقاله مرتبط : زردی (یرقان) در نوزاد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا