بیماری‌هاسلامت و تغذیه

اثر ویتامین D بر ابتلا به اوتیسم در دوران بارداری

براساس مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام شد، مصرف ویتامین D در سه‌ماهه اول بارداری ممکن است از بروز اوتیسم در نوزادان جلوگیری کند.

براساس مطالعه‌ای جدید در استرالیا، مادرانی که مکمل‌های ویتامین دی را در دوران بارداری مصرف می‌کنند ممکن است به جلوگیری از ویژگی‌های اوتیسم در کودکانشان کمک کنند. این یافته‌ها بر اساس تحقیقات قبلی زنان باردار در ۲۰ هفتگی را با سطح ویتامین D پایین بررسی کرد که احتمال دارد بیشتر آن ها کودکانی مبتلا به اوتیسم را تا ۶ سالگی داشته باشند.

این مطالعه که از سوی پروفسور داریل آیلز، محقق از دانشگاه کویینزلند آغاز شد، نشان داد که موش‌های ماده بارداری که با ویتامین D فعال در سه‌ماهه اول بارداری تحت درمان قرار گرفته‌اند، نوزادانی بدون ویژگی های اوتیسم بدنیا آورده‌اند و شواهد بیشتری از نقش حیاتی ویتامین D در رشد مغز فراهم کرد.

آیلز توضیح داد: «مطالعه ما از گسترده‌ترین مدل توسعه‌ای پذیرفته‌شده در اوتیسم استفاده کرده‌است که در آن موش‌های مبتلا به طور غیر عادی رفتار می‌کنند و نقص در تعامل اجتماعی، یادگیری پایه و رفتارهای کلیشه‌ای را نشان می‌دهند. ما دریافتیم که زنان باردار با ویتامین D فعال در سه‌ماهه اول بارداری که این کمبودها را ندارند، درمان می‌شوند.»

سطوح ویتامین D در دوران بارداری بر ابتلا به اوتیسم تاثیر می‌گذارد.

محققان گفتند که مطالعات اخیر بر روی انسان نیز ارتباط بین زنان باردار با سطح ویتامین D پایین و احتمال افزایش داشتن فرزند با صفات اوتیسمی را نشان داده‌است و افزود که مکمل‌های غذایی اولیه با ویتامین D ممکن است راه‌های تازه‌ای را برای جلوگیری از اختلالات عصبی باز کنند.

در حالی که ویتامین D برای نگهداری استخوان‌های سالم ضروری است، به گفته دکتر وی لوآن، دانشجوی محقق دکتری که در این تحقیق حضور داشت، در این مطالعه، فرم فعال هورمونی ویتامین D را نمی توان به زنان باردار داد چون ممکن است بر اسکلت جنین در حال توسعه تاثیر بگذارد.

دکتر لوآن توضیح داد: «سرمایه‌گزاری اخیر به ما این امکان را می‌دهد تا مشخص کنیم چقدر کالی کلیسفرول- فرم مکمل که برای زنان باردار ایمن است – برای رسیدن به همان سطوح هورمونی فعال در جریان خون لازم است. این اطلاعات جدید به ما اجازه خواهد داد تا دوز ایده‌آل و زمان‌بندی مکمل ویتامین D را برای زنان باردار بررسی کنیم.»

مقاله مرتبط : رژیم غذایی پیش از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا