بیماری آقایانبیماری‌هاسلامت و تغذیه

دارو ویاگرا شناخت حقایقی درباره آن

دارو ویاگرا در سال ۱۹۹۸ از سازمان غذا و داروی آمریکا مهر تایید گرفته، اما می‌دانید چگونه کار می‌کند و آیا امکان وجود عوارض جانبی خطرناکی با مصرف این دارو در آقایان وجود دارد یا خیر؟!

دارو ویاگرا چیست؟

ویاگرا که به آن قرص آبی و با نام عمومی “سیلدنافیل” هم گفته می‌شود، توان مهار کردن آنزیم فسفودی استراز ۵ را دارد که این کار برای حل مشکل اختلال نعوظ تایید شده است، این دارو با بسته‌های شامل ۴ قرص در دوزهای ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرم ارائه می‌شود؛

ویاگرا عضلات صاف را در دیواره شریان‌ها شل کرده و باعث گشاد شدن رگ‌ها می‌شود، که این امر باعث می‌شود تا نعوظ در مردان ایجاد شود، در درجه اول میل جنسی افزایش نمی‌یابد، بلکه با افزایش جریان خون به آلت به تحریک جنسی پاسخ می‌دهد که منجر به نعوظ می‌شود، معمولاً چند ساعت قبل از مقاربت مصرف و سریعا جذب دستگاه گوارش می‌شود.

چه کسانی از ویاگرا استفاده می‌کنند؟

اختلال در نعوظ یک مشکل شایع میان مردان است و بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این مشکل احساس نارضایتی می‌کنند، بنابراین برای افرادی که این مشکل را دارند تجویز می‌شود، هرچند درمان با ویاگرا قطعی نیست و فقط به صورت مقطعی در تسریع بخشیدن به نعوظ کمک کرده و این مشکل را برطرف می‌کند.

برخلاف تصور عامه، داروهای خانواده سیلدنافیل هیچ تاثیری در درمان انزال زودرس یا تأخیر ندارند و حتی نمی‌تواند، باعث درمان بی‌حسی جنسی در مردان شود، بی‌تمایلی جنسی یا به دلیل مسائل روانشناختی یا به دلیل کاهش سطح تستوسترون است و اگر میزان تستوسترون زیر ۳۰۰ نانوگرم در دسی لیتر باشد، فرد دچار کمبود این هورمون است.

طریقه مصرف ویاگرا

این دارو محدودیتی در ساعت مصرف در طول شبانه روز ندارد و تنها باید دوز ۲۵ یا ۵۰ میلی گرم آن که که موجود است، یک ساعت قبل از مقاربت استفاده شود، با این وجود استفاده از آن ممکن است یک تا چهار ساعت قبل از مقاربت هم مورد نیاز باشد، دوز این دارو باید توسط پزشک تجویز شود، اما این اطمینان وجود دارد که هر دوز مصرف نباید بیش از ۱۰۰ میلی گرم و تعداد مصرف نباید بیش از یک بار در روز باشد.

این مهم است که بدانید مصرف قرص‌های ویاگرا به طور خود درمانی و بی‌رویه، ممکن است خطر آفرین بوده و با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل پیدا کند، مثلا مصرف استفاده از ویاگرا به همراه ترکیبات گشاد کننده عروق مانند نیتروگلیسیرین خطر آفرین است.

موارد منع مصرف دارو ویاگرا

از این رو که بیشتر افراد میانسال یا مسن ویاگرا را مصرف می‌کنند، ممکن است بیماری‌های دیگری نیز داشته باشند و داشتن برخی از بیماری‌ها در مردان نیز استفاده از ویاگرا را منع می‌کند، آقایانی که بیماری قلبی، زخم معده و ناراحتی تنفسی دارند یا آن‌ها که دچار سکته مغزی شده‌اند، آقایانی که فشار خون بالا دارند یا حمله قلبی به آن‌ها دست داده، مجاز به استفاده از ویاگرا نیستند.

کسانی که مصرف کننده دارو از خانواده Nitrate باشند، تشدید کاهش فشار خون را تجربه می‌کنند که می‌تواند عارضه‌ای همچون مرگ را در بر داشته باشد.

علاوه بر این، اگر شخصی بعد از مصرف ویاگرا احساس درد در قفسه سینه داشته باشد، لازم است سریعا به پزشک مراجعه کند، زیرا این امکان وجود دارد که او یک بیماری قلبی پنهان داشته که خود ناآگاه است.

همچنین اگر شخصی برای مشکلات پروستات داروهای مسدود کننده آلفا را مصرف می‌کند، مجاز به استفاده از این دارو نیست، زیرا این امر باعث کاهش شدید فشار خون خواهد شد.

عوارض جانبی ویاگرا

ممکن است ویاگرا عوارضی همچون موارد زیر را داشته باشد:

 • عطسه
 • سردرد
 • مشکلات بینایی
 • نبض دار شدن سر
 • نور هراسی
 • گرگرفتگی
 • تهوع
 • سرگیجه
 • سوزش سردل
 • دیدن اجسام به رنگ آبی
 • قرمزی صورت

اما یکی از مهم‌ترین عوارض قرص‌های ویاگرا، نعوظ طولانی است که بیش از چند ساعت طول می‌کشد و باید سریعاً تحت درمان قرار گیرد، در غیر این صورت احتمال از دست دادن آلت تناسلی برای همیشه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا