سلامت و تغذیهنوزاد و کودک

سوختگی بین پای نوزاد

سوختگی بین پای نوزادان یک اتفاق نسبتاً شایع در زمان نوزادی محسوب می‌شود. در اثر وجود آمونیاک موجود در ادرار و مدفوع و تماس آن با پای نوزاد، ایجاد درماتیت و یا سوختگی پای نوزاد به وجود می‌آید. سوختگی پای نوزاد به دلیل سهل‌انگار بودن پدر و مادر نبوده بلکه به دلیل استفاده از پوشک است. این موضوع بیشتر در یک سال اول زندگی نوزاد رخ می‌دهد.

دلایل سوختگی بین پای نوزاد

رطوبت ناحیه پوشک

یکی از شایع‌ترین علل ایجاد سوختگی پای نوزادان است. مواقعی که رطوبت پوشک بر روی پای نوزاد مانده و باعث سوختگی می‌شود. زمانی است که کودک دچار اسهال شده است و میکروب‌های درون مدفوع با ادرار ایجاد آمونیاک نموده و پوست حساس را دچار سوختگی می‌نمایند.

پوشک و سوختگی بین پا

مواد غذایی جدید

شروع مواد غذای جدید ترکیب مدفوع را تغییر می‌دهد. این تغییر می‌تواند باعث وجود اسید در ترکیب مدفوع و درنتیجه تماس آن با پوست نوزاد سوختگی به وجود بیاورد.

باکتری‌ها و یا قارچ‌ها

وجود برخی از باکتری‌ها و یا قارچ‌ها می‌توانند سبب سوختگی پای نوزاد شوند.

آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها نیز می‌توانند باعث سوختگی پای نوزاد شوند زیرا سبب اسهال می‌شوند. همچنین از بین رفتن میکروب‌های طبیعی بدن و در کل ایجاد سوختگی پای نوزاد شوند.

درمان سوختگی بین پای نوزاد

درمان سوختگی پای نوزاد اغلب به‌ صورت خانگی امکان‌پذیر است اما گاهی به علت وجود برخی علائم همانند تب، لکه‌های زردرنگ، ترشح، تاول، جوش‌های چرکی یا زخم‌های باز نیاز ضروری به مراجعه به پزشک وجود دارد.

نکته مهم در درمان سوختگی پایی نوزاد خشک نگه‌داشتن محل سوختگی از رطوبت ادرار یا مدفوع است. این نکته بسیار پراهمیت بوده و حتی خود نیز منجر به درمان می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که برای خشک‌کردن پوست نوزاد را نبایستی مالش داد؛ چون ممکن است ایجاد زخم شده و یا تحریک و خارش ایجاد نماید.

هوا خوردن پای نوزاد یکی دیگر از راهکارهای درمان خانگی محسوب می‌شود. در صورت وجود دمای مناسب انجام این کار باعث بهبود خواهد شد.

عدم استفاده از پوشک برای زمانی که سوختگی پا به وجود آمده است و برهنه خوابیدن نوزاد نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود. روش دیگر استفاده از پمادهای سوختگی موضعی برای برطرف شدن مشکل پای نوزادان است. با این روش‌ ترمیم پوست را تسهیل می‌نماییم.

یکی دیگر از نکات مهم درمان، عدم استفاده از کرم‌ها و یا پمادهای معطر است زیرا ایجاد حساسیت پوستی می‌کنند. همچنین مواد شوینده لباس‌زیر و شلوار کودک را از موادی که معطر نبوده و همچنین ازنظر شیمیایی تا حد امکان خنثی باشند انتخاب کنید تا ایجاد تحریک و حساسیت پوستی نشود. کهنه کودک را به مواد نرم‌کننده نیز آغشته نکنید؛ چون این مواد نیز می‌توانند محرک پوست و ایجادکننده درماتیت باشند.

در مورد مواد غذایی جدید به رژیم کودک، حتماً اضافه نمودن تک‌به‌تک مواد غذایی و نه استفاده به‌یک‌باره را رعایت کنید. در ضمن مراقب حساسیت‌های کودک خود باشید تا به‌موقع و صحیح تشخیص داده شوند. در مواردی که عوارض دیگری به سوختگی پای نوزاد اضافه‌شده همچون تب و تاول و غیره مراجعه به پزشک ضروری بوده و بایستی حتماً انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا