اقدام به بارداریپدر و مادر

چه زمانی برای باردار شدن مناسب است؟

بچه‌دار شدن یکی از لذت بخش‌ترین تجربیات هر زوجی به شمار می‌رود. اما پاسخ به این سوال که زمان مناسب برای بارداری چه زمانی است، یکی از اساسی‌ترین مسائلی است که زن و مرد باید به آن توجه نمایند. اغلب خانم‌ها این سوال را از متخصصین زنان و زایمان می‌کنند؛ تا بتوانند فرزند سالمی داشته باشند و از بارداری و زایمان خوبی بهرمند شوند.

به طور معمول پزشک متخصص یک سری بررسی‌های آزمایشگاهی و پاراکلینکی انجام داده و بر اساس آنها اجازه بارداری را به خانم می‌دهد؛ یا در صورت بروز مشکل درمان وی را آغاز می‌کند. در حال حاضر ثابت شده که سلامت جسمی مادر تنها فاکتور لازم برای تصمیم به بچه دار شدن نیست.

با توجه به اینکه یک انسان دارای نیازهای متعددی همچون: سلامت جسم، روان، نیاز‌های مالی و اجتماعی است، بنابراین تمام این موارد بهتر است مناسبت لازم را داشته باشند.

عوامل موثر در بارداری

عوامل متعددی در باردار شدن موثر هستند. هر یک از این عوامل حتی در توان بارداری و چگونگی آن نقش دارند.

سن مادر:

سن مادر در بارداری از جنبه‌های مختلفی اهمیت دارد. به طور مثال با بالا رفتن سن مادر در هنگام بارداری شانس برخی از بیماری‌های ژنتیکی مثل سندرم داون افزایش می‌یابد. چون تخمک‌های یک زن از دوران جنینی تشکیل می‌شوند و هر ماه یکی از آنها آزاد می‌شود بنابراین با افزایش سن، تخمک‌ها در معرض میزان بیشتری از هورمون‌های مادر قرار گرفته و از کیفیت آنها کاسته خواهد شد. افزایش سن از نظر زایمان طبیعی نیز تاثیر منفی دارد. از طرفی سن بارداری و زایمان زیر ۲۰ سال نیز ریسک خطر را بالا می‌برد.

مقاله مرتبط : بارداری زنان در دهه سی زندگی، مشکلات و مزایا

واکسیناسیون:

قبل از اقدام به بارداری لازم است در زمینه واکسن‌های مورد نیاز خود با پزشک‌تان مشورت کنید. برخی از بیماری‌ها در مادر و جنین تاثیر دارند و به کمک واکسن قابل پیشگیری هستند؛ مثل: سرخک، سرخچه، کزاز و … .

تغذیه:

نقش تغدیه در بارداری مهم است. تغذیه مناسب چه در زمان بارداری و چه قبل از آن دارای اهمیت می‌باشد. اگر دچار عادات غذایی خاصی هستید حتما با پزشک‌تان مشورت کنید (گیاه خواری، عدم مصرف برخی از مواد غذایی و…). چاقی و لاغری نیز در توان و قدرت باروری و بارداری و زایمان تاثیر گذارند.

تغذیه مناسب برای بارداری

مقاله مرتبط : ۸ غذایی که می‌توانند به شما کمک کند تا باردار شوید

بیماری‌های مزمن:

بیماری‌های مزمن و طولانی با تاثیر بر ارگان‌های مختلف بدن بر عملکرد کلی بدن اختلال به وجود می‌آورند. مشکلات کم‌خونی، تیروئید، قلبی و عروقی, تنفسی و … حتما باید مورد بررسی قرار گرفته و امکان بارداری بررسی شود.

ورزش:

نقش ورزش در سلامتی جسمی و روانی مورد مطالعات متعددی قرار گرفته است. تاثیر مثبت ورزش بر سلامتی در اکثر مطالعات علمی ثابت شده است. نکته مهم در زمان بارداری و یا قبل از آن استفاده و انجام ورزش‌های حرفه‌ای و سنگین است. در این مورد حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

روان و عاطفه:

داشتن روحیه و روان سالم در سلامتی بررسی شده است. تمایل زوجین در بچه‌دار شدن یکی از مهم‌ترین عواملی است که در ایجاد سلامت روان موثر است. بارداری نا‌خواسته و یا بدون برنامه‌ریزی برای تمامی افراد خانواده آسیب‌زا محسوب می شود. حتی این مسئله می‌تواند در سال‌های بعدی زندگی کودک مشکل‌زا بوده و آینده نامناسبی را برای کودک به ارمغان بیاورد. لذا مشاوره‌های خانواده در این زمینه می‌تواند نقش پیشگیری کننده‌ای داشته باشد.

جنسیت کودک:

با پیشرفت علم و بررسی‌های انجام شده می‌توان جنسیت کودک را قبل از تولد تعیین نمود. حتی با توجه به تمایلات پدر و مادر با استفاده از تمهیدات پزشکی و غیره نوع جنس جنین را تعیین می‌کنند. با توجه به محدود بودن تعداد فرزندان در شرایط خاص انتخاب جنس نوزاد به والدین سپرده می‌شود. این موضوع در پذیرش یا عدم پذیرش کودک از جانب والدین نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

جنسیت کودک

موارد ویژه:

بررسی‌های خاص برای برخی از والدین که دارای مشکلات خاص و ویژه‌ای هستند صورت می‌پذیرد.

آموزش:

فرزند پروری از نکات بسیار مهمی است که امروزه به شکل‌های مختلفی آموزش داده می‌شود. نقش یادگیری مهارت فرزند پروری با توجه به ارتباطات گسترده موجود، برای اکثر والدین قابل درک و فهم می‌باشد.

داشتن این مهارت‌ها در پیشگیری از بسیاری از مشکلات روانی، رفتاری و خلقی برای والدین و کودکان‌شان نقش کلیدی را بازی می‌کند. وجود کارگاه‌ها، کتاب‌های آموزشی و کلاس‌های مادر و کودک به ایجاد نقش صحیح مادری و مراقبت‌های مورد نیاز کودک سبب آماده‌سازی خانم‌ها برای آماده شدن و تسریع در زمان بارداری می‌شود.

زمان مناسب بارداری

نکته مهم در بارداری این است که هر زمان که زوجین تصمیم به بارداری بگیرند این امر الزاما محقق نخواهد شد. بلکه علل و عوامل متعددی وجود دارند که در این موضوع تاثیرگذار هستند. عوامل محیطی، اجتماعی، اقتصادی و … همگی می‌توانند در تعیین زمان مناسب برای بارداری تاثیر داشته باشند.

به طور مثال اگر شغل پدر یا مادر با مواد شیمیایی خاص ارتباط داشته باشند در زمان باروری تاثیر ویژه‌ای داشته حتی می‌توانند شانس فرزند‌دار شدن را از زوجین بگیرند. با توجه به مسایل مطرح شده در بالا لازم است تا اطلاعات کافی در این زمینه را قبل از اقدام به بارداری به دست بیاورید. این امر موجب آن خواهد شد تا از میزان استرس و اضطراب‌هایی که می‌تواند در زمان بارداری به وجود بیایند جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا