اقدام به بارداریسلامتی

میزان تاثیر مکمل‌های محرک باروری بر بهبود باروری

ناباروری یکی از مشکلات شایع در زوجین است که گاها پزشکان از تکنیک‌های پر هزینه پزشکی برای درمان ناباروری استفاده می‌کنند، اما بی‌تاثیر است. برخی از زوجین ضمن استفاده از این تکنیک‌ها ترجیح می‌دهند در کنارش از مکمل‌های محرک باروری مردانه و زنانه یا محرک‌های مشترک استفاده کنند.

مکمل‌های محرک باروری زیادی وجود دارد اما سازمان غذا و داروی آمریکا آن را خیلی تایید نمی‌کند چون مطالعه بالینی زیادی در مورد آن صورت نگرفته است. برخی از مکمل‌های محرک باروری دارای خطراتی نیز هستند که در ادامه این مطلب در خصوص انواع مکمل و خطرات آن توضیح خواهیم داد.

میزان تاثیر مکمل‌های محرک باروری

نتایج حاصل از تحقیقات مختلف ضد و نقیض است. در برخی موارد مکمل‌های محرک باروری اثرات بسیار خوبی داشتند و در برخی موارد بی‌تاثیر بودند.

برخی از تحقیقات گزارش شده است که در مردانی که سعی می‌کنند از آنتی اکسیدان برای بهبود باروری خود استفاده کنند، مصرف زیاد آنتی اکسیدان سبب اثر سو، روی باروری این مردان گشت. بنابراین لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

استفاده از مکمل‌های محرک باروری لزوما تضمین کننده باروری نیستند. اما برخی از افراد دریافتند که استفاده از این مکمل‌ها توانسته است در کنار تغییر سبک زندگی مانند عدم استفاده از فست فود، کاهش وزن و عدم مصرف مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکی توانسته است به بهبود باروری آن‌ها کمک کند.

عوارض ناشی از مصرف مکمل‌های محرک باروری

مصرف زیاد مکمل‌های محرک باروری می‌‌تواند موجب تهوع و استفراغ، راش پوستی، تاری دید، افزایش احتمال بیماری قلبی، افزایش احتمال وقوع سرطان، سردرد، نکروز آنتروکولیت گردد.

بهتر است مکمل‌ها با داروهای مختلف دیگر مورد استفاده قرار نگیرد چون با آن‌ها تداخل ایجاد می‌کند. برای مثال گزارشات حاکی از آن است که مصرف ویتامین E همراه با رقیق کننده‌های خون، داروهای کاهش وزن و اسیدهای صفراوی سبب ایجاد عوارض جانبی شود.

مصرف اسید فولیک با برخی داروهای ضد تشنج و داروهای درمان انگل سبب ایجاد اختلال و مشکل می‌گردد. بنابراین لازم است قبل از مصرف هر مکملی برای بهبود باروری با پزشک متخصص مشورت کنید و از مزایا و معایب آن آگاه شوید و چنانچه از داروهای دیگر نیز استفاده می‌کنید، مصرف مکمل با این داروها اختلال ایجاد نکند.

انواع مکمل‌های محرک باروری

ویتامین E

در خصوص اثر ویتامین E که به‌عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته شده است، روی درمان مشکلات باروری زنان تحقیقات کافی صورت نگرفته است. ولی بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ روی اثر ویتامین E روی مردان صورت گرفت نشان داد که تحرک اسپرم و باروری در مردان با مصرف این ویتامین افزایش پیدا کرد.

ویتامین C

طبق تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ مصرف ویتامین C در مردان که اضافه وزن دارد موجب افزایش کیفیت و تحرک اسپرم شد و به بهبود باروری مردان کمک کرد.

اسید فولیک

در سال ۲۰۱۷ تحقیقاتی روی اثر فولیک اسید بر باروری مردان صورت گرفت و نشان داد استفاده از اسید فولیک به همراه روی موجب افزایش کیفیت اسپرم شد. در خصوص زنان نیز اسید فولیک به بهبود باروری و حفظ آن کمک کرده است. اما هنوز در این زمینه لازم است تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

کوآنزیم Q10

این کوآنزیم از دسته مکمل‌های محرک باروری است که به سلول‌های بدن انرژی می‌بخشد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد این ماده می‌تواند به‌خوبی ناباروری را درمان کند. طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۸، تخمدان زنانی که تحت تاثیر تحریک آی وی اف و هم‌زمان تحت تاثیر کوآنزیم Q10 قرار می‌گیرند پاسخ بهتری به آی وی اف می‌دهد.

اگر چه میزان بارداری در زنانی که از کوآنزیم Q10 استفاده کردند در مقایسه با دسته شاهد که از این آنزیم استفاده نکردند بیشتر بود ولی از لحاظ آماری اختلاف معنی داری بین آن‌ها وجود نداشت. بنابراین محققان بر این باورند که باید تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

استیل ال کارنیتین (ALC)

این نوع مکمل‌های محرک باروری نوعی آنتی اکسیدان محسوب می‌شوند. طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ روی زنان صورت گرفت، نشان دارد استفاده از این مکمل در زنانی که با سندرم تخمدان پلی کیستیک، آندومتریوز و آمنوره و درد در زمان رابطه جنسی مواجه هستند، موجب افزایش احتمال باروری و درمان مشکل ناباروری آن‌ها شد.

همچنین تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌هایی چون استیل ال کارنیتین بر سلامت اسپرم اثر دارد و تحرک آن را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا