اقدام به بارداریسلامت و تغذیه

مکمل‌های باروری و نکاتی که خوب است بدانید

ناباروری یکی از مشکلات شایع در زوجین است که گاهی پزشکان از تکنیک‌های پرهزینه پزشکی برای درمان ناباروری استفاده می‌کنند که گاهی بی‌تاثیر است. برخی از زوجین ضمن استفاده از این تکنیک‌ها ترجیح می‌دهند در کنارش از مکمل‌های محرک باروری مردانه و زنانه یا محرک‌های مشترک استفاده کنند.

مکمل‌های محرک باروری زیادی وجود دارد اما سازمان غذا و داروی آمریکا آن را خیلی تایید نمی‌کند چون مطالعه بالینی زیادی در مورد آن صورت نگرفته است. برخی از مکمل‌های محرک باروری دارای خطراتی نیز هستند که در ادامه این مطلب در خصوص انواع مکمل و خطرات آن توضیح خواهیم داد.

مختصری در مورد مکمل‌های باروری

مکمل‌های باروری در کنار ویتامین‌هایی که دارند، احتمال دارد حاوی آنتی‌اکسیدان، هورمون یا مواد دیگری باشند که سبب افزایش قدرت باروری شوند. متاسفانه شواهدی که درست بودن این ادعا را تایید کند، بسیار ضعیف است. همچنین بعضی مکمل‌ها حاوی داروهای گیاهی هستند و باید در مصرف آن احتیاط کنید چون ممکن است با داروهای باروری تداخل داشته باشند. در نتیجه قبل از شروع هر درمان جایگزینی مانند استفاده از مکمل‌ها باید با پزشک مشورت کنید. به عنوان مثال گیاه مخمر سنت جان به عنوان یک روش جایگزین برای درمان افسردگی مصرف می‌شود. با این حال داروهای گیاهی می‌توانند موجب بی‌اثر شدن قرص‌های جلوگیری از بارداری شوند و حتی با برخی از داروهای سلامت روان تداخل داشته باشند.

نکات تکمیلی

خوب است بدانید که مکمل‌ها جایگزین درمان نیستند. اگر مشکل باروری دارید، قبل از انجام آزمایش از مصرف مکمل‌ها یا روش‌های درمانی اجتناب کنید. ممکن است با تاخیر در تشخیص، شانس موفقیت در درمان باروری کمتر شود. ممکن است یک درمان دارویی یا مکمل دارویی برای بهبودی مشکلی مانند نارسایی اولیه تخمدان یا افزایش تعداد اسپرم تجویز شود. این نکته مهم است که بدانید که درمان یک تاثیر فوری ندارد و نیاز به زمان و صبوری دارد.

میزان تاثیر مکمل‌های محرک باروری

نتایج حاصل از تحقیقات مختلف ضد و نقیض است. در برخی موارد مکمل‌های محرک باروری اثرات بسیار خوبی داشتند و در برخی موارد بی‌تاثیر بودند.

برخی از تحقیقات گزارش شده است که در مردانی که سعی می‌کنند از آنتی اکسیدان برای بهبود باروری خود استفاده کنند، مصرف زیاد آنتی اکسیدان سبب اثر سوء روی باروری این مردان شد. بنابراین لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

استفاده از مکمل‌های محرک باروری ضروری و تضمین کننده باروری نیستند. برخی از افراد دریافتند که استفاده از این مکمل‌ها توانسته است در کنار تغییر سبک زندگی مانند عدم استفاده از فست فود، کاهش وزن، عدم مصرف مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکی به بهبود باروری آن‌ها کمک کند.

مواد تشکیل دهنده مکمل باروری

موادی که داخل مکمل‌های باروری وجود دارد عبارتند از:

  • آنتی‌اکسیدان‌ها
  • اسید آمینه
  • توت درخت عفیف
  • ویتامین‌ها
  • کوآنزیم(q10)
  • میو‌اینوزیتول
  •  NACدناک
  • DHEA

بیشتر بدانید: باروری مردان به کمک رژیم غذایی و مصرف‌ ویتامین‌ها

عوارض ناشی از مصرف مکمل‌های محرک باروری

مصرف زیاد مکمل‌های محرک باروری می‌‌تواند موجب تهوع و استفراغ، راش پوستی، تاری دید، افزایش احتمال بیماری قلبی، افزایش سرطان، سردرد و نکروز آنتروکولیت گردد.

بهتر است مکمل‌ها با داروهای مختلف دیگر مورد استفاده قرار نگیرد چون با آن‌ها تداخل ایجاد می‌کند. برای مثال گزارشات حاکی از آن است که مصرف ویتامین E همراه با رقیق کننده‌های خون، داروهای کاهش وزن و اسیدهای صفراوی سبب ایجاد عوارض جانبی می‌شود.

مصرف اسید فولیک با برخی داروهای ضدتشنج و داروهای درمان انگل سبب ایجاد اختلال و مشکل می‌گردد. بنابراین لازم است قبل از مصرف هر مکملی برای بهبود باروری با پزشک متخصص مشورت کنید و از مزایا و معایب آن آگاه شوید و چنانچه از داروهای دیگر نیز استفاده می‌کنید، مصرف مکمل با این داروها اختلال ایجاد نکند.

انواع مکمل‌های محرک باروری

ویتامین E

در خصوص اثر ویتامین E که به‌عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته شده است، روی درمان مشکلات باروری زنان تحقیقات کافی صورت نگرفته است. براساس تحقیقی که در سال 2018 در مورد اثر ویتامین E روی مردان صورت گرفت، نشان داد که تحرک اسپرم و باروری در مردان با مصرف این ویتامین افزایش پیدا کرد.

ویتامین C

طبق پژوهش صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ مصرف ویتامین C در مردانی که اضافه وزن دارند، موجب افزایش کیفیت و تحرک اسپرم شد و به بهبود باروری آن‌ها کمک کرد.

اسید فولیک

در سال ۲۰۱۷ تحقیقی روی اثر فولیک اسید بر باروری مردان صورت گرفت و نشان داد استفاده از اسید فولیک به همراه روی موجب افزایش کیفیت اسپرم شد. در خصوص زنان نیز اسید فولیک به بهبود باروری و حفظ آن کمک کرده است. اما هنوز در این زمینه لازم است، تحقیق بیشتری صورت بگیرد.

کوآنزیم Q10

این کوآنزیم از دسته مکمل‌های محرک باروری است که به سلول‌های بدن انرژی می‌بخشد. تحقیق‌های اخیر نشان می‌دهد، این ماده می‌تواند به‌خوبی ناباروری را درمان کند. طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۸، تخمدان زنانی که تحت تاثیر تحریک(ivf) و هم‌زمان تحت تاثیر کوآنزیم Q10 قرار می‌گیرند، پاسخ بهتری به (ivf) می‌دهد.

اگر چه میزان بارداری در زنانی که از کوآنزیم Q10 استفاده کردند، در مقایسه با دسته شاهد که از این آنزیم استفاده نکردند، بیشتر بود ولی از لحاظ آماری اختلاف معنی داری بین آن‌ها وجود نداشت. بنابراین محققان بر این باورند که باید تحقیق بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

استیل ال کارنیتین (ALC)

این نوع مکمل‌های محرک باروری نوعی آنتی اکسیدان محسوب می‌شوند. طی تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ روی زنان صورت گرفت، نشان داده که استفاده از این مکمل در زنانی که با سندرم تخمدان پلی کیستیک، آندومتریوز و آمنوره و درد در زمان رابطه جنسی مواجه هستند، موجب افزایش احتمال باروری و درمان مشکل ناباروری آن‌ها شد.

همچنین تحقیق‌های جدید نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌هایی چون استیل ال کارنیتین بر سلامت اسپرم اثر دارد و تحرک آن را افزایش می‌دهد.

سعی کردیم هر آنچه لازم است در مورد تاثیر مکمل‌های محرک بارداری به شما همراهان عزیز بگوییم. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم‌ژرسه

منبع: givelegacy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا