اقدام به بارداری

آیا احتمال بارداری از طریق پیشاب وجود دارد؟

این پدیده پدیده‌ای نادر می‌باشد اما از نظر علمی احتمال آن صفر نمی‌باشد و ممکن است اسپرم‌های فعال موجود در پیشاب بدون دخول و با برجای ماندن در اطراف واژن به رحم برسند و لانه گذاری کرده سبب بارداری بشوند.

علت تولید پیشاب در مردان چیست؟

مردان در هنگام انزال مواد متفاوتی را در غده‌های جنسی خود تولید می‌کنند؛ که دو مورد از آن‌ها پیشاب و مایع منی است. اگر غدد کوپر مردان پیش از تولید مایع منی نتوانند پیشاب تولید کنند فرد دچار ناباروری خواهد شد. ترکیبات این مایع مرد حاوی موادی است که از نابودی اسپرم‌ها در محیط اسیدی ادرار جلوگیری می‌کند. در هر انزال غدد کوپر مردان قدرت تولید ۴ میلی‌گرم پیشاب را دارا است.

آیا پیشاب شبیه به منی است؟

بله مایع پیشاب تا حد زیادی شبیه مایع منی و مانند آن حاوی اسپرم‌های زنده است؛ با این تفاوت که این مایع بر خلاف مایع منی که سفید است بی‌رنگ می‌باشد و نسبت به مایع منی از شدت قلیایی بالاتر و مقدار کمتری فروکتوز برخوردار است. تحقیقات انجام شده توسط انجمن پزشکی تایلند نشان داده است؛ در بین ۱۰۰۰ مرد پیشاب ۱۶۰ مرد حاوی اسپرم فعال بوده است که در نهایت از بین ۱۶۰ مرد پیشاب ۶۴ مرد دارای ترکیبات قوی که بتواند سبب بارداری بشود است.

آیا احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد؟

اینکه یک پدیده علمی نادر باشد دلیل نمی‌شود که امکانش نباشد. در روش طبیعی که مرد قبل از انزال کامل با بیرون کشیدن آلت مردانه از واژن زن جلوی ریختن مایع منی به داخل لوله‌های رحمی را می‌گیرد، ممکن است این مایع که قبل از انزال و همراه با ادرار خارج می‌شود به سمت رحم حرکت کند و یک لقاح موفقیت آمیز که عامل بارداری ناخواسته است را سبب شود.

باید به این نکته توجه کنید که اسپرم‌های فعال تا چندین روز می‌توانند در بدن میزبان زنده بمانند. احتمال چنین اتفاقی در دو هفته اول پس از پریود که زمان تخمک گذاری می‌باشد، شایع‌تر خواهد بود. در این دو هفته گامت‌های ماده جوان‌تر و فعال‌تر هستند و زمان طلایی جایگزینی اسپرم می‌باشد. البته اینکه غدد کوپر مرد چه مقدار از این مایع را تولید کند در این امر بی‌تاثیر نخواهد بود.

آیا پیشاب هم همانند منی می‌تواند در انتقال بیماری‌های جنسی موثر باشد؟

به طور کلی می‌توان گفت رابطه جنسی به روش طبیعی و بدون کاندوم چه از مقعد و چه از واژن سبب انتقال بیماری‌های جنسی می‌شود. در اغلب همه این موارد ترشحات بدن زن و مرد در هنگام دخول عامل انتقال بیماری جنسی است. به وضوح این مایع هم یکی از این ترشحات است و سبب انتقال عفونت و بیماری‌های جنسی در بدن طرفین است.

چه نکاتی را رعایت کنیم تا مطمئن شویم از طریق پیشاب باردار نمی‌شویم؟

اولین روش که بایستی از سوی زن ومرد اتخاذ شود استفاده از کاندوم در مقاربت است. البته جنس این کاندوم باید طوری باشد که در حین مقاربت پاره نشود. در ایران کاندوم‌های مردانه رایج‌تر هستند اما کاندوم‌های زنانه هم وجود دارند.

روش دیگری هم وجود دارد، این که قرص‌های بارداری را به صورت منظم مصرف کنید تا تولید گامت‌های ماده در بدنتان به تاخیر بیفتد و دیگر تخمکی برای لقاح وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا