اقدام به بارداریسلامتی

بارداری در زمان پریودی ؛ آیا این امکان‌پذیر است؟

یک باور نادرست که امروزه در بین اکثریت جا افتاده است، این است که زنان در عادت ماهیانه نمی‌توانند باردار شوند. می‌توان این‌ طور گفت که بارداری در زمان پریودی نسبت به سایر مواقع امکان کمتری دارد اما غیرممکن نیست. زمانی که اسپرم وارد بدن زن می‌شود می‌تواند تا یک هفته هم برای پیدا کردن تخمک مناسب صبر کند.

زمانی که عادت ماهیانه تمام می‌شود به‌سرعت تخمک‌گذاری آغاز می‌شود و به همین دلیل هم اسپرم منتظر یک شانس برای لقاح می‌ماند. با اینکه بارداری در زمان پریودی هم ممکن است، اما اغلب زوج‌ها به دلیل زمان‌بندی غلط با این مشکل مواجه می‌شوند و حتی در صورت جلوگیری‌های فرضی هم بچه‌دار می‌شوند.

از نظر علمی اما این‌طور گفته می‌شود که بارداری در زمان پریودی تقریباً ممکن نیست. زمانی که بدن شما شروع به تولید هورمون‌های بارداری می‌کند پریود متوقف خواهد شد اما با این‌ حال ممکن است که شما باردار باشید و در عین‌ حال پریود هم باشید. این نوع خونریزی معمولاً در بارداری‌های زود هنگام رایج است.

پریود و بارداری

خونریزی و بارداری در زمان پریودی

معمولاً این‌طور گفته می‌شود که خونریزی در بارداری از طریق جفت است. زمانی که یک جفت از طریق لقاح در رحم شما به وجود می‌آید سلول‌ها و بافت‌هایش شروع به رشد می‌کنند. معمولاً در این حال تا زمانی که وضعیت جفت تثبیت شود، بدن شما وظیفه دارد تا مواد غذایی و اکسیژن را به جفت برساند.

در حدود هفته ششم بارداری است که جفت به‌ اندازه کافی بزرگ و پیچیده شده است که بتواند وظیفه تغذیه نوزاد را به‌صورت کامل بر عهده بگیرد. در این نقطه ممکن است که خونریزی‌های اندکی هم ایجاد شود که جای هیچ نگرانی‌ای نیست و باید بدانید که این خونریزی‌های طبیعی هستند. بارداری در زمان پریودی می‌تواند بدن را دچار تغییرات مختلفی کند که خونریزی یکی از آن‌هاست.

امکان پریود در بارداری

می‌توان این‌طور گفت که زمانی که بدن شما در دوران بارداری خونریزی شبیه به پریود دارد خطر سقط‌ جنین تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند .می‌توان آن را به‌عنوان یکی از علائم اولیه سقط دانست. این خونریزی گاهی حتی می‌تواند حس پریود داشته باشد اما معمولاً میزان خون بیشتر است و شکم هم سنگین‌تر می‌شود و درد شدید را به همراه خواهد داشت.

بارداری خارج رحمی یکی از انواع بارداری است که خونریزی را به همراه خواهد داشت. در این حال جنین به‌ جای اینکه در رحم ایجاد شود در لوله فالوپ کاشته خواهد شد. در این حین ممکن است که فرد دارای خونریزی‌های تیره و آبکی باشد و دردهایی را نیز در ناحیه شکمی تجربه کند که در یک سمت بیشتر هستند. اگر این علائم را داشتید به‌ سرعت به پزشک مراجعه کنید.

اگرچه برخی اوقات هم این خونریزی‌ها کاملاً طبیعی هستند اما اگر شما هم نگران سلامت کودک خود هستید می‌توانید با آزمایش‌های متعددی از سلامت او مطمئن شوید.

بارداری در زمان پریودی

عادت ماهانه در سه‌ ماهه اول بارداری:

این‌طور گفته می‌شود که خونریزی در یک زن باردار عموماً پریود نیست اما ممکن است که همچنان برخی از افراد پریود در بارداری را تجربه کنند. برخی از این خونریزی‌ها می‌توانند نشانه‌های خفیفی از کاشت جفت در رحم باشند. در دوره بارداری و در واقع زمانی که تغییرات هورمون‌ها تا حدی زیاد است که تغییراتی در بدن فرد رخ می‌دهد هرگونه تغییری ممکن است منجر به خونریزی شود اما دقت داشته باشید که رابطه جنسی می‌تواند یکی از عواملی باشد که امکان خونریزی را تا حد زیادی افزایش دهد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، خونریزی در سه‌ماهه اول بارداری می‌تواند دلیل دیگری هم داشته باشد که ازجمله آن‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • حاملگی خارج رحم که بسیار خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کنید.
  • عفونت‌های مختلف
  • سقط‌ جنین و یا از دست دادن قدرت باروری که علاوه بر سلامت جنین، سلامت مادر را نیز به خطر می‌اندازد.
  • خونریزی‌های ساب کرونیک که در واقع نوعی خونریزی است که بین دیواره رحم و جفت باردار ترفوبلاستیک رخ می‌دهد. این مشکل در عین اینکه بسیار نادر است در واقع زمانی ایجاد می‌شود که بارداری با ایجاد یک توده غیرعادی که حتی ممکن است شامل یک بافت جنینی غیرطبیعی باشد شبیه‌سازی می‌شود.

جلوگیری از بارداری در زمان پریودی

همان‌طور که گفته شد امکان بارداری در زمان پریودی همچنان وجود دارد و حتی امکان پریود در بارداری نیز هست. برای اینکه از بارداری در زمان پریودی جلوگیری شود باید حتی‌الامکان میزان رابطه جنسی در این دوره را به صفر رساند. چراکه ممکن است برای جفت مشکلات عدیده‌ای را پدید آورد و در عین اینکه می‌تواند خطرناک باشد، ریسک بالایی هم دارد.

مقاله مرتبط : رابطه جنسی در زمان حاملگی: چگونه با حفظ ایمنی لذت ببریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا