اقدام به بارداریسلامت و تغذیه

مکمل‌های اسید فولیک تاثیر و زمان مصرف آن

مکمل‌های اسید فولیک یا ویتامین B9 می‌تواند مانع بروز ناهنجاری در لوله عصبی جنین شود، زمان بارداری، موقع رشد و تکثیر سلول‌ها است، پس مصرف اسید فولیک در این دوران بیش از هر زمان دیگری توصیه می‌شود.

بسیاری از پزشکان بر این باورند که شروع مصرف اسید فولیک آن هم یک ماه قبل از بارداری، برای تامین نیاز روزانه جنین به این ماده موثر خواهد بود، کارشناسان توصیه می‌کنند که زنانی که به سن امکان بارداری می‌رسند، روزانه اسید فولیک استفاده کنند تا از کمبود این ماده در دوران بارداری جلوگیری شود.

دریافت اسید فولیک به میزان کافی

به گفته متخصصین زنانی که قصد بچه دار شدن دارند باید هر روز در حدود ۴۰۰ میکروگرم دریافت اسید فولیک داشته باشند، استفاده این دارو قبل از لقاح و حداقل تا ۳ ماه پس از بارداری ادامه خواهد داشت، زیرا که این دوره تاثیر مستقیم در تشکیل لوله عصبی جنین دارد.

غذاهای مختلفی هستند که اسید فولیک داشته و می‌توانند نیاز مادر در دوران بارداری را تامین کنند، اما از طرف دیگر بسیاری از مادران کمبود شدید این ماده را دارند و برخی به ازدیاد بالای آن دچارند، بنابراین آن‌ها نیاز به مکمل‌های اسید فولیک داشته و غذاها به تنهایی کافی نیستند.

همه انسان‌ها برای انجام فعالیت‌های روزمره به این ماده مهم احتیاج دارد، اما زنان در بارداری این نیاز را بیشتر از دیگران احساس می‌کنند، از آنجا که اسید فولیک نقش بسزایی در رشد و بازسازی بافت‌های سلولی دارد.

غذاهای سرشار از اسید فولیک شامل پرتقال، خرما، آب گوجه فرنگی، تخمه آفتابگردان، بادام زمینی، ماهی، پاستا، موز، کلم بروکلی، سبوس گندم، نان، سیب زمینی، جگر بوقلمون، نخود فرنگی، هلو، لوبیا چیتی، اسفناج، تخم مرغ، مارچوبه، کاهو، سویا، آرتیشو، عدس، تخم کتان، نعنا هستند.

زنان در دوران بارداری می‌توانند از این رژیم غذایی برای تامین مواد غذایی سرشار از اسید فولیک بدن استفاده کنند و با مصرف مکمل‌های اسید فولیک می‌توانند، نیازهای روزانه خود را به طور کامل برطرف کنند.

اما به همان اندازه که مصرف این ماده در خانم‌ها مهم است، می‌توان گفت که برخی از مردان نیز از کمبودش رنج می‌برند و این عارضه می‌تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر گذار باشد و خطر ناباروری در زنان را افزایش دهد، بنابراین قبل از بارداری توصیه می‌شود برای آگاهی از کمبودهای بدن خود و همسرتان و برنامه ریزی برای بارداری با سهولت به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا