اقدام به بارداریپدر و مادر

تعیین گروه خونی قبل از ازدواج

گروه خونی مجاز به ازدواج با هم

اولین تست قبل از ازدواج بررسی گروه های خونی زوجین است.

چون اختلافات گروه خونی خیلی مهم است و می تواند در دروان بارداری عوارضی را به بار بیاورد و در نتیجه جنین درون شکم را در معرض خطر قرار دهد.

اهمیت آزمایش گروه خونی قبل از ازدواج
آزمایش تعیین گروه خونی قبل از ازدواج بسیار ضروری است

انواع مختلف گروه خونی

بطور کلی چهار گروه خونی عمده وجود دارد که شامل گروه های خونی A، B، O و AB می باشد.

تفاوت این چهار دسته گروه خونی در درجه اول از لحاظ وجود یا عدم وجود آنتی ژن هایی است که می توانند پاسخ ایمنی ایجاد کنند.

بعلاوه فاکتور Rh پروتئینی است که در هر کدام از این چهار دسته قرار دارد که خود به دو دسته فاکتور Rh مثبت و منفی تقسیم می شوند:

A+، -A، B+،B، O+، O-، AB+ و –AB.

گروه خونی صفتی است که شما از والدین خود قبل از تولد به ارث می برید و امکان تغییر آن وجود ندارد.

انواع مختلف گروه خونی

مفهوم هر گروه خونی

وقتی گفته می شود گروه خونی فردی A+ و یا –B به سیستم گروه خونی ABO و سیستم Rh آن اشاره می کند. بطور کلی ۳۰ سیستم گروه خونی در دنیا وجود دارد که مبتنی بر ۳۰۰ آنتی ژن می باشد.

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که آنتی ژن چیست؟ آنتی ژن در واقع مولکولی است که بعد از شناخت آنتی بادی ها شروع به ایجاد پاسخ های ایمنی می­کند.

انواع مختلف گروه خونی جهت بررسی اهمیت گروه خونی در ازدواج
انواع مختلف گروه خونی

سیستم گروه خونی ABO

وجود یا عدم وجود آنتی ژن A یا B در گلبول های قرمز خون تعیین کننده سیستم گروه خونی ABO می باشد. اگر آنتی ژن نوع A در خون وجود داشته باشد، گروه خونی شما از نوع گروه خونی A است.

اگر آنتی ژن نوع B در خون وجود داشته باشد، گروه خونی شما از نوع گروه های خونی B است.

اگر هر دو آنتی ژن A و B را داشته باشید گروه خونی شما از نوع AB است. عدم وجود این آنتی ژن ها سبب می شود فرد گروه خونی O داشته باشد. چنانچه فردی گروه خونی اش از نوع گروه خونی A باشد.

بدن فرد گروه خونی B را بعنوان ذرات خارجی می شناسد و برای آن آنتی بادی تولید می کند.

گروه B نیز بهمین ترتیب عمل می کند. در گروه خونی AB آنتی بادی موجود نیست اما در گروه خونی O هر دو دسته آنتی بادی تولید می شود.

اما عدم وجود آنتی ژن سبب می شود فرد دارای این گروه خونی، بتواند راحت تر خون اهدا کند.

سیستم خونی ABO
سیستم گروه خونی ABO

مقاله مرتبط : بهترین زمان برای بچه دار شدن

سیستم Rh گروه خونی

وجود بیش از ۵۰ آنتی ژن در سیستم Rh به اثبات رسیده است که ۵ مورد از آن در بدن انسان یافت می شود که شامل E، c، C، D و e است. در این بین آنتی ژن D با علامت مثبت یا منفی نشان داده می شود.

چنانچه فردی دارای گروه های خونی با Rh منفی باشد و در مقابل گروه های خونی با Rh مثبت قرار بگیرد، بدن فرد شروع به تولید یکسری آنتی بادی می کند.

این آنتی بادی موجب از بین رفتن سلول ها می شود؛ اما اگر برعکس این اتفاق بیافتد و خون فردی که دارای Rh منفی است در معرض خون فردی با Rh مثبت قرار بگیرد، هیچ واکنشی رخ نمی دهد.

علت این امر این است که آنتی ژن و آنتی بادی تولید نمی شود؛ بنابراین گروه های خونی -O فاقد هر گونه آنتی ژن است و افراد دارای گروه خونی +AB، آنتی ژن B، A و D دارند.

سیستم Rh گروه خونی

سیستم Rh گروه خونی

گروه خونی زوجین و دریافت خون از یکدیگر

چنانچه در شرایطی قرار بگیرید که شما و یا همسرتان نیاز به دریافت خون داشته باشید لازم است بین گروه های خونی سازگاری وجود داشته باشد. اگر بین گروه های خونی زوجین سازگاری وجود نداشته باشد امکان اهدا خون به یکدیگر را ندارند.

انتقال خون بین دو گروه خونی ناسازگار موجب ایجاد واکنش های سمی و کشنده ای می شود. بنابراین در زمان اهدا خون بین زوجین باید به نوع گروه خونی دو طرف دقت شود تا منجر به اتفاقات ناگوار نگردد.

بر اساس اطلاعات گزارش شده از صلیب سرخ نحوه دریافت خون از گروه های خونی مختلف به شرح زیر است:

چنانچه گروه خونی فردی از نوع گروه های خونی A باشد امکان دریافت گلبول های قرمز از گروه های خونی A و O را دارد.

اگر گروه خونی فردی از نوع گروه خونی B باشد امکان دریافت گلبول های قرمز از گروه B و O را دارد.

افرادی که دارای خون از گروه +AB هستند بعنوان گیرنده جهانی شناخته شده اند به این معنی که گلبول قرمز را از همه انواع گروه های خونی می توانند دریافت کنند.

افرادی که دارای خونی از گروه نوع O هستند بعنوان یک اهدا کننده جهانی، امکان اهدا گلبول قرمز را به همه انواع گروه های خونی دارند.

+Rh و Rh – امکان اهدا خون را به افراد دارای +Rh دارند اما اگر فرد دارای Rh – باشد فقط امکان دریافت خون را از Rh – دارد.

سازگاری گروه های مختلف خونی برای اهدای خون
سازگاری گروه های مختلف خونی برای اهدای خون

فراوانی هر یک از انواع گروه خونی در کشور ایران

بسته به نوع گروه خونی‌تان امکان انتخاب همسر و شریک زندگی ممکن است برایتان بسیار ساده و یا دشوار باشد. در ایران فراوانی هر یک از گروه‌های خونی به شرح زیر است:

+O: % 5/33

+A: % 27

+B: % 2/22

+AB: % 7

O- : % 4

A % 3

B- : % 5/2

AB -:% 8

ناسازگاری Rh در گروه خونی مادر و جنین

زمانی که مادر دارای Rh منفی و جنین دارای Rh مثبت است، ناسازگاری Rh رخ می‌دهد. انتقال خون جنین با Rh مثبت به مادر دارای Rh منفی سبب می‌شود سلول‌های جنین آن را بیگانه تشخیص دهند.

آنتی‌بادی‌ها با عبور از جفت به گلبول‌های قرمز جنین حمله می‌کنند و گلبول قرمز تجزیه می‌شود درنتیجه این امر بیلی‌روبین تولید می‌شود. بیلی‌روبین عامل ایجاد زردی در نوزاد است.

در اغلب اوقات نشت خون جنین به گردش خون مادر در زمان زایمان اتفاق می‌افتد و به همین علت مادر قادر به تولید آنتی‌بادی کافی نیست.

درمان ناسازگاری Rh گروه خونی

تولد کودکی با ناسازگاری Rh منجر به زردی او می‌گردد که امکان درمان زردی با استفاده از هیداراتاسیون و فوتوتراپی امکان‌پذیر است. برای دفع بیلی‌روبین از بدن نوزاد از چراغ‌های بیلی‌روبین استفاده می‌شود.

در برخی حالات ممکن است خون نوزاد در همان زمانی که در رحم قرار دارد انتقال پیدا کند. در این حالت یک سوزن به بند ناف وارد می‌شود و با دستگاه سونوگرافی خون هدایت می‌شود. یکی یا دو هفته قبا از تولد نوزاد انتقال خون صورت می‌گیرد.

ممکن است گزینه‌های درمانی خوب باشد و نتایج مثبتی را در پی داشته باشد اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. داروی جلوگیری از ایزو ایمن‌سازی در مادران در بازار با نام Rho ایمونوگلوبولین وجود دارد.

زوجین باید قبل از ازدواج با انجام آزمایش‌ها خون هرگونه احتمال وجود ناسازگاری را از قبل موردبررسی قرار دهند. چون همان‌طور که گفته شد پیشگیری از ناسازگاری Rh خیلی راحت‌تر از مشکلاتی است که در طی دوره درمان ممکن است مادر با آن روبرو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا