سلامتینوزاد و کودک

ختنه چیست و چه فوائدی دارد؟

ختنه در لغت به معنی قطع کردن و بریدن است. ختنه به عملی گفته می‌شود که طی آن پوست اضافه حشفه (سر آلت تناسلی مردان) برداشته می‌شود. این عمل در میان افراد مذاهب اسلام و یهود کاملا رواج دارد. ختنه قدیمی‌ترین عمل جراحی است که بشر انجام داده است. اغلب این عمل در زمان نوزادی انجام می‌شود. اما هر زمان دیگری که فرد انجام نداده باشد و تمایل داشته باشد می‌توان انجام داد.

نحوه انجام ختنه

معمولا این کار توسط پزشک اطفال و یا متخصص جراحی انجام می‌شود. البته امروزه کلینیک‌های مخصوص ختنه نیز تشکیل شده که فقط در این زمینه مشغول به کار می‌باشند. روش کار به این صورت است که یک حلقه پلاستیکی روی پوست اضافه گذاشته و بقیه پوست قطع می‌شود. روش دوم با برش و دوختن انجام می‌شود که معمولا از سن شش ماهگی به بالا از این روش استفاده می‌شود.

فوائد ختنه

این عمل موافقین و مخالفین زیادی دارد و هر کدام برای خود دلایلی را ذکر می‌کنند. بطور کلی در افراد یهودی که این عمل را انجام داده‌اند سرطان آلت دیده نمی‌شود و در مسلمانان نیز بندرت وجود دارد. اما در سایر ادیان و یا جاهایی از دنیا که ختنه انجام نمی‌شود سرطان آلت تناسلی وجود دارد.

یکی دیگر از مزایای ختنه در کودکان جلوگیری از عفونت‌های ادراری می‌باشد. وجود پوست اضافه باعث تجمع میکروب‌ها و ویروس‌ها در این منطقه شده و شانس ابتلا به عفونت ادراری را بالا می‌برد. در اثر ابتلا به عفونت‌های ادراری اختلال رشد در کودک به وجود می‌آید. حتی ممکن است این عفونت به قسمت‌های بالاتر دستگاه ادراری منتقل و مسایل زیادی را برای کودک به وجود بیاورد.

این عمل شانس ابتلا به ویروس ایدز را کاهش می‌دهد. در افراد هم جنس‌گرایی که سکس مقعدی دارند نیز خطر انتقال به ایدز را کاهش می‌دهد. همچنین شانس ابتلا به هرپس و اچ پی وی که ایجاد سرطان دهانه رحم برای زنان را به دنبال دارد را نیز کاهش می‌دهد (حدود ۳۰ درصد).

در خصوص فعالیت جنسی و مسایل مرتبط با آن تحقیقات مختلفی صورت گرفته و نتایج آن متنوع می‌باشد. در برخی از تحقیقات بر کاهش مشکلات جنسی تاکید شده است. اما برخی تحقیقات کاهش حساسیت آلت تاکید نموده‌اند. این موضوع در پژوهش‌های دیگر رد شده و این طور ذکر شده که گیرنده‌های جنسی بر روی آلت قرار دارند و ختنه هیچ گونه تاثیری در عملکرد جنسی مردان ندارد.

عوارض ختنه

تنها عارضه ختنه خونریزی می‌باشد. خونریزی نیز در هنگام انجام این عمل ممکن است به وجود بیاید که با اقدامات ساده قابل پیشگیری و درمان می‌باشد.

مراقبت‌های لازم در عمل ختنه

نکته مهم در انجام این عمل استفاده از بی‌حسی می‌باشد که بدون آن یکی از زجر آورترین خاطرات کودکی می‌باشد. بی‌حسی زیر پوستی، بی‌حس کردن عصب پشت آلت تناسلی و یا استفاده از کرم‌های موضعی ترکیبی پوستی، انواع روش‌هایی هستند که در این عمل استفاده می‌شوند. رعایت نکات بهداشتی باعث می‌شوند که التهاب و عفونت پس از عمل به وجود نیاید. التهاب معمولا مربوط به محل بخیه می‌باشد که قابل پیشگیری و درمان می‌باشد.

مقاله مرتبط : زردی (یرقان) در نوزاد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا