پدر و مادرسلامت و تغذیهنوزاد و کودک

کار نکردن شکم نوزاد یا یبوست و دلایل آن

در این مقاله بنا به نیاز والدین به بررسی کار نکردن شکم نوزاد یا یبوست می‌پردازیم تا بهتر از نوزاد خود مراقبت کنند. دوره نوزادی به زمان تولد نوزاد تا سن ۲۹ روزگی گفته می‌شود. این دوره یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی فرد محسوب می‌شود. چون در این دوره نوزاد با شرایط جدید زندگی می‌بایست خود را تطبیق دهد. کودک تا قبل از تولد نحوه تنفس، تغذیه و شرایط زندگی متفاوتی را تجربه کرده است. اکنون تنفس، تغذیه و شرایط فیزیکی جدید نیاز به مطابقت و پذیرش دارد.

نوزاد

تغذیه نوزاد در شرایط سالم و طبیعی معمولاً توسط مادر صورت می‌گیرد. تغذیه با شیر مادر و یا شیر مصنوعی و یا شیر دام انجام می‌شود. طبق تحقیقات و پژوهش‌های انجام‌ شده بهترین غذا برای کودک و نوزاد شیر مادر است. شیر مادر دارای فواید بسیاری برای مادر و کودک است. گاهی اوقات به دلایل مختلفی امکان تغذیه نوزاد با شیر مادر وجود ندارد. در این مواقع اغلب از شیر خشک استفاده می‌شود.

اصلاح تغذیه -رفلاکس نوزاد

مقاله مرتبط : شیر مادر یا شیر خشک ، کدام یک بهتر است

شکم نوزاد به شکل‌های متفاوتی کار می‌کند. در برخی از نوزادان با هر بار تغذیه هم‌زمان شکم نوزاد نیز کار می‌کند. البته این حالت هنگام تغذیه با شیر مادر به وجود می‌آید. در اغلب نوزادان از دلایل کار نکردن شکم نوزاد، مصرف شیر خشک است.

اغلب در میان مردم و یا حتی در گفتگو با پزشک یا برخی مقالات منظور از نوزاد، کودک زیر یک سال است. به این دلیل بایستی حتماً سن دقیق کودک پرسیده شود تا تشخیص درستی در مورد کار نکردن شکم نوزاد و پیگیری لازم انجام شود.

علل کارنکردن شکم نوزاد یا یبوست

هر کودکی مدل کار کردن شکم خاص خود را دارد. برخی بعد از هر بار تغذیه، برخی روزانه و یا … این موضوع جهت تشخیص این‌ که مشکلی پیش‌ آمده یا خیر بسیار اهمیت دارد. سن و رژیم غذایی کودک در این زمینه اهمیت دارند. در سن ۶ ماهگی که کودک با غذاهای جامد نیز تغذیه می‌شود، یکی از عمده‌ترین دلایل کار نکردن شکم یا یبوست، می‌تواند ماده غذایی جدید باشد.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، مدفوع سفت داشته و به یبوست مبتلا می‌شوند. در برخی موارد مصرف لبنیات توسط مادر باعث یبوست نوزاد می‌شود. علل بسیار دیگری نیز می‌توانند باعث یبوست شوند. دلایل کار نکردن شکم نوزاد شامل:

 1. تنگی مجرای خروجی مدفوع
 2. برخی بیماری‌های ژنتیکی مثل سندروم داون
 3. مصرف برخی غذاها
 4. کم‌کاری تیروئید
 5. اختلالات روده در تحمل پروتئین شیر گاو
 6. مکمل‌های غذایی
 7. کمبود کلسیم و مسمومیت‌های دارویی
 8. ناراحتی و اختلالات در سیستم اعصاب یا عضلات گوارشی بخصوص در روده‌ها
 9. مشکلات ستون فقرات
 10. مشکلات و اختلالات متابولیکی
 11. حساسیت‌های غذایی و کم‌آبی می‌باشند.

درمان کار نکردن شکم نوزاد یا یبوست

با توجه به اینکه دلایل گوناگونی باعث کار نکردن شکم نوزاد می‌شوند. لذا راه‌های مختلفی نیز برای درمان وجود دارند. به طور کلی از بین بردن دلایل کار نکردن شکم نوزاد می‌تواند باعث برطرف شدن مشکل بشوند. اما همیشه امکان برطرف نمودن علت نیست. بنابراین بایستی از راهکارهای دیگری استفاده نمود. این راهکارها شامل ماساژ شکم نوزاد به آهستگی و آرامی می‌باشد. همچنین تغییر رژیم غذایی و در مواردی حذف ماده‌ای که باعث ایجاد مشکل شده بهترین راه حل است.

ماساژ برای رفع یبوست

کار نکردن شکم نوزاد باعث درد، نفخ، سفت بودن شکم، گریه و بی‌قراری، بی‌حالی و بی‌اشتهایی نوزاد می‌شود. راه حل دیگر ورزش دادن نوزاد است. شما می‌توانید با حرکات پا دوچرخه به نوزاد خود کمک نموده و کار کردن شکم نوزاد خود را تقویت نمایید. تحریک روده نوزاد به وسیله گوش پاک کن و یا دماسنج نوزادی. تنقیه نوزاد با آب ولرم یکی دیگر از کارهایی است که برای نوزاد می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. استفاده از شیاف و یا تنقیه نوزاد بهتر است با مشورت پزشک کودکتان صورت پذیرد. عدم مصرف شیر خشک در صورت امکان و رعایت مصرف غذایی مناسب کودک از راه‌های درمان یبوست یا کار نکردن شکم کودک محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا