نوزاد و کودک

سندرم کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با کرونا

سال ۱۹۶۷ برای اولین بار سندرم نادر کاوازاکی در کشور ژاپن شناسایی شد؛ هم‌چنین به تازگی در بسیاری از کشورها در مقابل این سندرم، مورد جدیدی با نام سندرم التهابی چند سیستمی کودکان خبرهایی شنیده می‌شود. ممکن است سوالاتی برای شما پیش آید که آیا این سندرم‌ها ارتباطی با کووید-۱۹ دارد یا خیر؟ تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا مطالب مفیدی در مورد کرونا و سندرم کاوازاکی در اختیارتان قرار دهیم.

مختصری سندرم کاوازاکی

بیماری کاوازاکی، توسط Tomisaku Kawasaki برای اولین بار در ژاپن مشاهده شد که بررسی و گزارش آن در خارج از کشور ژاپن و همچنین در شهرهایی مورد بحث قرار گرفت.

سندرم کاوازاکی در بسیاری از کودکان خردسال که در رده‌ی سنی کمتر از ۵ سال هستند، مبتلا می‌شوند. بیماری کاوازاکی با نام اختصاری KD، دیواره‌ رگ‌های خونی را درگیر و ایجاد التهاب می‌کند؛ هنوز نیز علت مشخصی برای آن پیدا نکرده‌اند.

آشنایی با علائم سندرم کاوازاکی

داشتن تب بالا، قرمزی زبان و چشم‌ها، قرمزی و تورم دست و پا، متورم شدن گره‌های لنفاوی به ویژه گلو و گردن و نیز التهابات پوستی از نمونه‌هایی از علائم بیماری کاوازاکی می‌باشد. در برخی از موارد این بیماری خفیف می‌باشد ولی ممکن است برخی از کودکان بعد از مشاهده علائم، دچار ناراحتی قلبی و تورم عروق قلب شوند.

سندرم التهابی چند سیستمی جدید و پدیدار شدن در کشورهای دیگر

گزارشی از بخش مراقبت‌های ویژه در برخی بیمارستان‌های انگلیس داده شده است که در آن کودکانی مبتلا به سندرم التهابی چند سیستمی هستند. این در حالی است که آزمایش‌های انجام شده بر روی آن‌ها علائمی شبیه کرونا (کووید ۱۹) حاد، سندرم کاوازاکی و سندرم شوک سمی مشاهده شده است.

بنابراین با توجه به این موضوع، کشورهای دیگر اروپایی نیز چنین موارد مشابهی در کودکان داشته‌اند که با آزمایش و تست کووید-۱۹، جواب آن‌ها منفی بوده است. این کشورها عبارت‌اند از: اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایتالیا و …

چه ارتباطی بین سندرم التهابی چند سیستمی جدید و کاوازاکی با کووید-۱۹ وجود دارد؟

محققان هنوز به این باور نرسیده‌اند که آیا به طور حتم ارتباطی بین سندرم التهابی چند سیستمی جدید و کاوازاکی با کووید-۱۹ وجود دارد یا خیر. چرا که طبق گزارش‌هایی که روز به روز از افزایش ویروس کرونا شاهد آن هستیم و در کنار آن تست سندرم کاوازاکی و سندرم التهابی چند سیستمی در بعضی از کودکان مثبت بوده است.

از آن جا که هنوز علل این سندرم‌ها ناشناخته است، طبق گفته‌ی کارشناسان پزشکی ممکن است یک عامل بیماری‌زا نیز به صورت ناشناخته با سندرم‌ها در ارتباط باشد.

جوامع پزشکی معتقدند که پیوند بین این دو بیماری بسیار پیچیده است و ممکن است ماه‌ها زمان ببرد تا اپیدمیولوژیست‌ها متوجه این موضوع شود و نمی‌توان به راحتی پاسخی در مورد آن داد.

بهتر است بدون داشتن اطلاعات کافی و تحقیقات درست در این زمینه رعب و وحشت بین خانواده‌ها ایجاد نکنیم.

چرا که تحقیقات در سال ۲۰۰۳ نشان داده، بین سندرم کاوازاکی با همه‌گیری شدن سارس ارتباطی وجود داشت. اما این نظریه در همان سال رد شد. محققان نیز می‌گویند که ممکن است بیماری کاوازاکی پیوندی با کرونا داشته باشد؛ البته که در نظر داشته باشید در اکثر مواقع می‌تواند در میان کودکان به صورت خفیف مشاهده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا