سلامت و تغذیهنوزاد و کودک

خروسک(کروپ) در کودکان از علائم تا علت و درمان آن

یکی از مشکلاتی که در دوران کودکی سبب اذیت کودک و نگرانی والدین می‌شود، کروپ(خروسک) است. این بیماری در کودکان زیر ۳ سال بیشتر دیده می‌شود. این بیماری در جنس مذکر ۵۰ درصد بیشتر از جنس مؤنث است. خروسک یک نوع عفونت در دستگاه تنفسی محسوب می‌شود که باعث مشکل در تنفس و ایجاد سرفه می‌شود. خروسک در فصل بهار و پاییز شایع‌تر است و اغلب موارد بیماری جدی نیست.

علت بیماری

خروسک اغلب توسط ویروس ایجاد می‌شود. بیشترین نوع ویروس ایجاد کننده کروپ، ویروس پارا آنفلوانزا تیپ ۱ و ۲ و ۳ است که در حدود ۷۵ درصد از موارد را شامل می‌شود. سایر ویروس‌های دستگاه تنفسی نیز می‌توانند ایجاد خروسک کنند. ویروس‌هایی که در فصل پاییز بیشتر در دستگاه تنفسی ایجاد بیماری می‌کنند مثل سرخجه، آنفلوانزا، آدنو ویروس‌ها و سرخک از ویروس‌های ایجادکننده کروپ می‌باشند. سن شایع از ۳ ماهگی تا ۵ سالگی است و عود مجدد بیماری ۳ تا ۶ سالگی می‌باشد. به خاطر داشته باشید که کروپ در تمام سنین ممکن است، کودکان را گرفتار کند. در موارد حاد حتی نیاز به بستری در بیمارستان است.

علت بیماری خروسک

کروپ در کودکان چه علائمی دارد؟

کروپ صدای کودک را خشن می‌کند. این مشکل بر روی حنجره اثر می‌گذارد و باعث تورم آن می‌شود. این امر سرفه را عمیق و صدایی شبیه زوزه ایجاد می‌کند که این علامت بسیار دقیقی برای تشخیص است. معمولاً این حالت چند روز پس از ابتلا به سرماخوردگی هم به وجود می‌آید اما در شب‌ها بیشتر می‌شود.

علایم خروسک

سایر علامت‌ها همانند مشکل در تنفس است. علامت ویژه دیگر تو کشیده شدن قفسه سینه هنگام تنفس است که صدایی شبیه خروس از کودک در می‌آید. کودک ممکن است تب مختصری در کنار آبریزش از بینی و التهاب ته حلق هم داشته باشد. همچنین نوزاد تمایل به خوابیدن و دراز کشیدن ندارد و ترجیح می‌دهد، بیدار باشد. در صورت گریه کردن کودک علائم شدید می‌شوند.

تذکر: مشکل در بلع مایعات، خواب آلودگی غیر طبیعی و تغییر رنگ پوست کودک از دیگر علامت‌های خروسک در کودکان هستند.

بیشتر بدانید : آشنایی با لکنت زبان در کودکان و نشانه‌های آن

چه زمانی برای خروسک کودک باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • سن کودک کمتر از سه ماه است و درجه تب او 38 درجه سانتی‌گراد یا حتی بالاتر است.
  • سن کودک بیشتر از سه ماه است اما درجه تب او 39 درجه سانتی‌گراد است.
  • صدای تنفس کودک خشن است.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به خروسک

  • شست و شوی مرتب دست‌ها که باید حتما رعایت شود.
  • دور نگه داشتن کودک از افرادی که علائمی شبیه سرما خوردگی دارند.
  • کودک را تشویق کنید که موقع عطسه و سرفه دستش را جلوی دهانش بگیرد.

کروپ در کودکان چه درمانی دارد؟

به‌ طور معمول این مشکل در مدت یک هفته برطرف می‌شود زیرا با تشخیص به موقع پزشک، اقدامات لازم توسط والدین انجام می‌شود. نکته مهم در درمان کروپ، باز کردن راه‌های هوایی کودک است. در این اختلال کودک در نفس کشیدن مشکل دارد چون به علت تورم حنجره راه هوایی تنگ شده است پس بهترین کار باز کردن راه تنفسی است.

در صورت وجود سایر عفونت‌های تنفسی مانند پنومونی، اوتیت یا لنفادنیت درمان هر یک از این موارد به برطرف کردن کروپ به‌طور خود به‌ خود منجر می‌شود.

استفاده از اپی نفرین در مواردی همانند هایپوکسی، انتوباسیون، استریدور متوسط یا شدید و دیسترس تنفسی در بیمارستان یا کلینیک تخصصی ممکن است، انجام شود.

درمان خروسک

انجام واکسیناسیون سرخک، سرخجه و هموفیلوس آنفلوانزا و دیفتری از مواردی است که کمک به پیشگیری از ابتلا به خروسک می‌کنند و در صورت ابتلا علائم خفیف‌تری ایجاد می‌شود.

تجویز آنتی‌بیوتیک در درمان خروسک جایی ندارد. تغذیه مناسب و افزایش مایعات از مواردی است که در درمان کودک اهمیت دارند. استفاده از هوای مرطوب به آرامش تنفسی کودک بسیار کمک می‌کند. می‌توانید حدود ۲۰ دقیقه کودک را به حمام مرطوب همراه با باز نگه‌داشتن آب ببرید یا هوای مرطوب را داخل خانه توسط دستگاه بخور ایجاد کنید. استفاده از لباس گرم و کلاه توصیه می‌شود. برای کاهش تب کودک از استامینوفن یا بروفن با توصیه پزشک استفاده کنید.

تذکر: صدای خشن هنگام دم را استریدور می‌نامند که در زمان سرفه یا گریه کودک بیشتر معلوم است. احتمال دارد زمانی که کودک خواب است، صدای او خشن شود.

مقاله مرتبط : زردی (یرقان) در نوزاد چیست؟

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

تیم ژرسه

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا