نوزاد و کودک

آشنایی با روش‌های مختلف ختنه کردن

ختنه کردن یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌هایی است که در نخستین هفته‌های تولد نوزاد پسر خود وجود دارد. این موضوع فکر آن‌ها را مشغول می‌کند و سوالات و شاید ترس‌هایی را نیز برای آن‌ها فراهم می‌کند. از جمله‌ی این سوال‌ها شاید روش‌های ختنه کردن باشد که برخی خانواده‌ها آن را با کیفیت و دقت کار مرتبط می‌دانند.

اما به طور کلی ختنه کردن فرزند پسر می‌تواند موضوع مهمی باشد که درست در بزنگاه انجام والدین را با سوالات بسیاری روبه‌رو می‌کند و همچنین ممکن است که دست و دل آن‌ها را نیز بلرزاند.

خوشبختانه در کشورهای اسلامی ختنه کردن بدون مشکلی خاصی انجام می‌شود. اما با این وجود ممکن است هنوز هم خانواده‌ها با سوالاتی رو‌به‌رو باشند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی مطالبی پیرامون ختنه کردن از جمله روش‌های ختنه کردن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : ختنه چیست و چه فوائدی دارد؟

روش مناسب برای انجام ختنه کردن کدام است؟

تقریبا می‌توان گفت که تمامی خانواده‌ها با روش‌های ختنه کردن آشنا هستند.

روش‌های مختلف ختنهتوضیحات
روش جراحیدر این روش پزشک ابتدا در پوست جلوی آلت تناسلی یک شکاف کوچک ایجاد می‌کند و سپس با کشیدن پوست به سمت عقب، پوست اضافی با حفظ ۲ میلی‌متر بخیه می‌خورد.
روش حلقهدر این روش پوست به کمک یک حلقه‌ای درست مثل بندناف خشکیده و بعد از چند روز می‌افتد.
روش سنتیبا قیچی پوست دور تا دور کلاهک آلت را بریده و سپس بخیه می‌کنند. در این روش تا زمان بخیه کردن و یا سوزاندن توسط دستگاه خونریزی بند نمی‌آید. یکی از دلایل کم شدن این روش هم خونریزی و وجود بخیه تا مدت طولانی است.
روش مدرناین روش به تازگی در کشور رواج پیدا کرده است. بدین ترتیب به وسیله‌ی دستگاه کلیپس نقره‌ای پوست دور کلاهک آلت را برمی‌دارند. در نهایت هیچ خونریزی و بخیه وجود نخواهد داشت و تنها با پانسمانی جزئی کار تمام می‌شود.
ختنه کردن با لیزراین روش نسبت به سایر روش‌ها کمتر دیده می‌شود. بدین ترتیب به وسیله‌ی لیزر بافت زیر پوست مجرای آلت تناسلی سوزانده می‌شود.

نکته : باید توجه داشت هر کدام از این روش‌ها عوارضی را به همراه دارند. لذا لازم است تا کودک را نزد پزشکی ماهر برد که از مهارت او در هر دوی این روش‌ها اطمینان وجود دارد.

عوارض هر یک از انواع ختنه کدام است؟

به طور کلی تمامی روش‌های ختنه عوارضی را به همراه خواهند داشت. اما این است که با دقت و مراقبت می‌توان میزان آن‌ها را کاهش داد. از جمله این عوارض موارد زیر هستند:

  • خون ریزی که در روش جراحی بیشتر مشاهده می‌شود
  • بریده شدن بخشی از سر آلت در اثر بی احتیاطی
  • ایجاد چسبندگی‌هایی بعد از عمل که می‌تواند کودک را هنگام ادرار دچار مشکل کند
  • ممکن است در روش حلقه پوست به اندازه کافی برداشته نشده و گاهی نیز عکس آن رخ دهد. یعنی به مقدار زیاد برداشته شود
  • ایجاد فشار در ادرار کودک در اثر جا به ‌جا شدن حلقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا