نوزاد و کودک

به نوزاد خود پستانک بدهیم یا نه؟

پستانک یکی از مواردی است که مادران درباره ی استفاده آن مطمئن نیستند و نمی دانند از آن استفاده کنند یا نه؟ نوزادان اولین کاری که بلافاصله بعد از تولد انجام می دهند، مکیدن است.

عمل مکیدن گاهی در شکم مادر نیز انجام می شود و نوزاد این کار را در شکم مادر شروع می کند. در واقع این عمل غریزی به دلیل تغذیه و شیر خوردن انجام می گردد تا نوزاد بتواند رشد کند.

برای کسب اطلاعات کافی درباره ی پستانک و نحوه ی صحیح استفاده آن با ما در این مطلب همراه باشید.

فواید استفاده از پستانک

 1. برخی از نوزادان عادت به مکیدن انگشت شست خود را دارند. اگر نوزاد به طور مرتب این کار را انجام دهد. ترک دادن این عمل در سال های بالاتر کار سختی خواهد بود اما در صورتی که نوزاد پستانک بخورد، می توان بعد از مدتی این وسیله را دور انداخت و این عادت را ترک داد اما ترک دادن مکیدن انگشتان کار بسیار سخت تری است.
 2. سندرومی به نام سندروم مرگ ناگهانی نوزادان وجود دارد که بر طبق تحقیقات انجام شده مکیدن این وسیله باعث کاهش ریسک این سندرم می باشد.
فواید استفاده از پستانک برای کودکان

مضرات استفاده از پستانک

 1. ممکن است نوزاد با عادت به مکیدن پستانک نتواند به راحتی سینه مادر را بگیرد و در خوردن شیر دچار مشکل شود. در اصل هر چه نوزاد سینه مادر را مکش کند تولید شیر بیشتر می شود. گرسنگی نوزاد رفع می گردد. اگر نوزاد در طول روز به جای مکیدن سینه، پستانک را بمکد شیر مادر کمتر می گردد.
 2. بر اساس تحقیقات به دست آمده نوزادانی که از پستانک استفاده می نمایند بیشتر مستعد به دچار شدن عفونت گوشی می گردند.
 3. با مکیدن پستانک هوای زیادی داخل معده نوزاد می رود. این هوا باعث نفخ و درد دل او می شود. بنابر این یکی از عوارض این وسیله دل درد است.
 4. از دیگر مضرات پستانک آسیب به فک و دندان های نوزاد است. چنانچه نوزاد خوردن پستانک را تا ۳ الی ۴ سالگی ادامه دهد ممکن است جهت رشد دندان ها دچار اشکال گردد. در واقع فشار وارد شده بر فک و دندان ها مشکلی در رشد دندان ها ایجاد می کند.
 5. امکان دارد پستانک از محیط آلودگی ها و یا باکتری هایی را جذب کند و آنها وارد بدن نوزاد گردد. نوزاد در ماه های اول زندگی سیستم ایمنی بسیار قوی ندارد.
 6. ممکن است دچار بیماری هایی گردد. بنابراین پستانک می تواند عامل بیماری و مشکلاتی در بدن نوزاد گردد.
نکات مهم در استفاده از پستانک

نکات مهم درباره ی پستانک که باید رعایت گردد

اکثر مواقع پزشکان توصیه می کنند که تا حد امکان از دادن پستانک به نوزادتان جلوگیری نمایید. در صورتی که تصمیم به استفاده از پستانک گرفتید حتما این موارد را رعایت فرمایید.

 1. برخی از همان روز اول تولد اقدام به دادن این وسیله می کنند تا گریه نوزاد را کنترل نمایند اما باید توجه داشته باشید که قبل از این کار نوزاد باید شیر خوردن و گرفتن سینه مادرش را بیاموزد. چنانچه قبل از این مورد اقدام به دادن پستانک کنید ممکن است نوزاد سینه مادر را نگیرد.
 2. بلافاصله بعد از هر گریه نوزاد به او پستانک ندهید. ممکن است نوزاد گرسنه باشد و یا خسته باشد. ممکن است با شیر دادن و یا خواباندن او مشکل حل گردد. سعی نکنید در هر موقع به نوزاد این وسیله را بدهید.
 3. قبل از دادن آن به نوزاد حتما چند دقیقه آن را در آب جوش قرار ندهید تا میکروب ها و آلودگی های موجود در آن از بین برود.
 4. از دادن پستانک دارای پارگی به شدت خودداری نمایید. در صورتی که این وسیله دارای مشکلی می باشد آن را دور انداخته و استفاده نکنید.
 5. بهتر است این وسیله را هر دو ماه یکبار تعویض نمایید تا مشکلی برای نوزادتان پیش نیاید.
 6. این وسیله را آغشته به مواد دیگری نکنید. افراد گاهی با آغشته کردن سرش با شکر و یا عسل می خواهند نوزاد را کنترل کنند. اما باید بدانید که ممکن است این کار باعث مسمومیت در نوزاد گردد.
 7. برخی از افراد برای گم نشدن این وسیله را به گردن نوزاد می اندازند اما باید بدانید که این کار ممکن است منجر به خفه شدن نوزاد گردد.
 8. تا جای ممکن اجازه ندهید که نوزادتان در طول روز از پستانک استفاده نماید. این وسیله را فقط در زمان بی قراری او استفاده نمایید.
 9. اگر نوزاد شما دندان درآورده مراقب باشید تا این وسیله را نجوییده و پاره نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا