نوزاد و کودک

پستانک به نوزاد بدهیم یا نه؟

پستانک یکی از مواردی است که مادران درباره استفاده از آن مطمئن نیستند و نمی‌دانند از آن استفاده کنند یا نه؟ نوزادان اولین کاری که بلافاصله بعد از تولد انجام می دهند، مکیدن است.

عمل مکیدن گاهی در شکم مادر شروع می‌شود، در واقع این عمل غریزی به دلیل نوع تغذیه نوزاد انجام می‌شود تا بتواند به خوبی رشد کند.

برای کسب اطلاعات کافی درباره پستانک و نحوه صحیح استفاده آن با ما در این مطلب همراه باشید.

فواید استفاده از پستانک

 1. برخی از نوزادان عادت به مکیدن انگشت شست خود را دارند و به طور مرتب این کار را انجام می‌دهند. ترک دادن این عمل در سال‌‌های بالاتر کار سختی خواهد بود اما در صورتی که نوزاد پستانک بخورد، می‌توان بعد از مدتی این وسیله را دور انداخت و این عادت را ترک داد ولی ترک دادن مکیدن انگشتان کار بسیار سخت‌تری است.
 2. بر طبق تحقیقات انجام شده سندرومی به نام سندروم مرگ ناگهانی نوزادان وجود دارد که مکیدن این وسیله باعث کاهش ریسک این سندرم می‌شود.
فواید استفاده از پستانک برای کودکان

مضرات استفاده از پستانک

 1. ممکن است نوزاد به مکیدن پستانک عادت کند و نتواند به راحتی سینه مادر را بگیرد و در مصرف شیر دچار مشکل شود. در اصل هر چه نوزاد سینه مادر را مک بزند، تولید شیر بیشتر می شود و گرسنگی نوزاد رفع می‌شود. اگر نوزاد در طول روز به جای مکیدن سینه، پستانک را بمکد، شیر مادر کمتر می‌شود.
 2. براساس تحقیقات به دست آمده نوزادانی که از پستانک استفاده می‌کنند، بیشتر به عفونت گوشی دچار می‌شوند.
 3. با مکیدن پستانک هوای زیادی داخل معده نوزاد می‌شود. این هوا باعث نفخ و دل درد او می‌شود. در نتیجه یکی از عوارض این وسیله دل درد است.
 4. اگر نوزاد استفاده از پستانک را تا ۳ تا ۴ سالگی ادامه دهد، ممکن است جهت رشد دندان‌ها به خاطر فشار که بر فک و دندان می‌آید به مشکل بخورد. مشکل در فک و دندان یکی از مضرات پستانک است.
 5. امکان دارد پستانک از محیط، آلودگی‌ها یا باکتری‌هایی را جذب کند و آن‌ها را وارد بدن نوزاد کند. نوزاد در ماه‌های اول زندگی سیستم ایمنی قوی ای ندارد.
 6. ممکن است نوزاد دچار بیماری‌هایی شود، در نتیجه عامل بعضی بیماری‌ها و مشکلات در نوزاد است.
نکات مهم در استفاده از پستانک

نکات مهم درباره پستانک

اکثر مواقع پزشکان توصیه می‌کنند که تا حد امکان پستانک به نوزاد ندهید. در صورتی که تصمیم به استفاده از آن گرفتید، حتما این موارد را رعایت کنید:

 1. برخی از همان روز اول تولد به نوزاد پستانک می‌دهند تا گریه او قطع شود. توجه داشته باشید که قبل از این کار نوزاد باید شیر خوردن و گرفتن سینه مادرش را بیاموزد. چنانچه قبل از این مورد اقدام به دادن پستانک کنید، ممکن است نوزاد سینه مادر را نگیرد.
 2. بلافاصله بعد از هر گریه نوزاد به او پستانک ندهید. ممکن است نوزاد گرسنه یا خسته باشد و با شیر دادن یا خواباندن او مشکل حل شود. سعی نکنید در هر موقع به نوزاد این وسیله را بدهید.
 3. قبل از این‌که به نوزاد این وسیله را بدهید، حتما چند دقیقه آن را در آب جوش قرار دهید تا میکروب‌ها و آلودگی‌های موجود در آن از بین برود.
 4. پستانک‌هایی که پارگی دارند را به نوزاد ندهید. در صورتی که این وسیله مشکلی دارد، آن را دور انداخته و استفاده نکنید.
 5. بهتر است این وسیله را هر دو ماه یک بار تعویض کنید تا مشکلی برای نوزاد پیش نیاید.

نکاتی دیگر

 1. به این وسیله موادی مانند شکر یا عسل نزنید زیرا ممکن است این کار باعث مسمومیت در نوزاد شود.
 2. برخی از افراد برای گم نشدن این وسیله را به گردن نوزاد می اندازند اما باید بدانید که این کار ممکن است، منجر به خفه شدن نوزاد گردد.
 3. تا جای ممکن اجازه ندهید که نوزاد در طول روز از پستانک استفاده کند. این وسیله را فقط در زمان بی‌قراری او استفاده کنید.
 4. اگر نوزاد شما دندان درآورده مراقب باشید تا این وسیله را نجویده و پاره نکند.

چه زمان‌هایی نباید آن‌را به نوزاد بدهیم؟

 • زمانی که کودک عفونت گوش دارد یا قبلا چند بار دچار عفونت گوش شده باشد.
 • اگر کودک افزایش وزن یا وزن‌گیری مناسبی ندارد.
 • نوزاد هنوز خوب نمی‌تواند سینه مادر را بگیرد و در شیر خوردن از سینه مشکل دارد.
 • زمانی که مادر به اندازه کافی شیر تولید نمی‌کند، نباید به کودک پستانک بدهیم.

تذکر:

 • برخی از پزشکان معتقدند بین 6 تا 12 ماهگی زمان خوبی برای ترک عادت نوزاد از پستانک است.
 • زمانی که نوزاد خواب است، این وسیله را از دهان او خارج کنید.

درست است که استفاده از پستانک برای نوزاد گاهی خوب باشد اما قبل از استفاده حتما نکاتی که گفتیم را رعایت کنید. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای سازنده خود را با ما درمیان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع: https://www.mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا