نوزاد و کودک

اوتیسم و هر چه باید درباره آن بدانید

اوتیسم یک بیماری است که می‌تواند باعث تغییرات زیادی در زندگی فرد و اطرافیان او شود. این بیماری به گونه‌ای است که سبب اشکال در رشد مغزی فرد می‌گردد. افراد مبتلا به اوتیسم در رابطه با برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می‌شوند و همچنین تمرکز کافی را در امور روزانه خود ندارند. در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره‌ی اثرات این بیماری بر روی خانواده و خود فرد کسب نماییم.

اوتیسم در واقع در گروه بیماری‌های خاص قرار دارد و بر طبق قانون برای درمان و آموزش‌های این بیماران هزینه‌هایی پرداخت می‌گردد. سالانه حدود ۴۰ هزار نفر با بیماری اوتیسم در ایران به دنیا می‌آیند. از آن جایی که این بیماری دارای هزینه‌های بسیاری بالایی می‌باشد، باید کمک‌هایی به خانواده‌ها شود تا از پس این مسائل بر آیند.

به هر حال دانستن راه‌های درست و صحیح درمان برای این بیماران می‌تواند کمک بسیار زیادی به بهبود بیمار و روابطش در اجتماع و خانواده باشد. در ایران شبکه‌ای برای بیماری‌های خاص مانند ام اس، ای بی، کلیوی، هموفیلی، تالاسمی و اوتیسم تشکیل شده است که به طور مستقیم درمان و آموزش‌های این افراد و خانواده‌هایشان را دنبال می‌کند. تشکیل این شبکه می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای افراد درگیر با این بیماری‌ها باشد.

تاثیر بیماری اوتیسم بر روی کودک

کودکی که دچار اوتیسم باشد از همان اوایل زندگی خود دچار مشکلاتی می‌گردد. به طور مثال راه رفتن او به تاخیر می‌افتد و مانند همسالان خود قدرت و تمرکز ندارد. در زمان ۲ سالگی و حرف زدن نیز دچار مشکلاتی می‌گردد و در استفاده از کلمات ناتوان است. در واقع کودکان دارای اوتیسم دنیا را مثل ما نمی‌بینند و درک متفاوتی از اطرافیان خود دارند.

مقاله مرتبط : اثر ویتامین D بر ابتلا به اوتیسم در دوران بارداری

این کودکان در پردازش مسائل دچار مشکلاتی می‌گردند. به اصطلاح عارضه‌ای به نام دفاع حسی در این افراد به وجود می‌آید. این اصطلاح به این معنی است ک این کودکان زمانی که در درک مسئله‌ای دچار خطا می‌شوند آن را خطرناک می‌بینند و رفتارهایی ناهنجار برای دفاع انجام می‌دهند. این کودکان در این مواقع شروع به گاز گرفتن، جویدن و یا سایر رفتارها می‌کنند که در اغلب مواقع این رفتارها خطر آفرین می‌باشند.

برای مقابله با دفاع حسی از دندان گیر استفاده کنید

شما می‌توانید از یک دندان گیر برای کنترل احساسات منفی و دفاع حسی استفاده نمایید. به طوری که هر موقع کودک دچار احساس منفی شد به جای آسیب زدن به خود و گاز گرفتن دست و یا سایر اندام‌های بدن، دندان گیر را بین دندان‌هایش قرار دهد. این کار سبب کاهش استرس در کودک می‌گردد و می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای آسیب را کمتر نماید. مراقب باشید تا کودک با گاز گرفتن دندان گیر را پاره و قورت ندهد.

نکاتی درباره‌ی دندان گیر

در رابطه با خرید دندان گیر برای کودک دارای اوتیسم به یاد داشته باشید که دندان گیر حتما دارای استانداردهای لازم باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد. این وسیله باید به راحتی شسته و تمیز شود تا کودک را دچار بیماری‌های دیگر نکند.

بهتر است این وسیله را با گردنبندی به دور گردن فرزندتان بیندازید تا روی زمین افتاده و کثیف نشود. سیلیکون مورد استفاده گرفته در ساخت این وسیله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین سعی کنید دندان گیر از برندهای معتبر و خوب تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا