پس از بارداری

روش‌های افزایش شیر مادر را بشناسیم

روش‌های افزایش شیر مادر

روش‌های افزایش شیر مادر شامل فعالیت‌ها و اقدامات گوناگون است. در اینجا به ذکر مهم‌ترین روش‌های افزایش شیر مادر پرداخته می‌شود.

داشتن خواب کافی

مادرانی که خواب لازم را ندارند، معمولا مقدار شیرشان رضایت بخش نیست. سعی کنید در هنگام ضرورت از دوستان و آشنایان کمک بخواهید تا مراقبت از فرزند شما را بر عهده بگیرند. راهکار دیگر برای داشتن خواب لازم و کافی این است که هر بار که نوزاد شما می‌خوابد، شما نیز در کنار او بخوابید.

داشتن آرامش و دوری از استرس

هر چقدر مادر آرامش بیشتری داشته باشد، نوزاد تلاش کمتری برای به دست آوردن شیر مورد نیاز خود می‌کند، در غیر این صورت به سختی به شیر مطلوب دست می‌یابد. استراحت کافی نیز موجب آرامش شما می‌شود و از طرفی شما را به هدفتان که افزایش شیر است می‌رساند.

نوشیدن آب

کم آبیِ بدن مادر ، موجب تولید شیر کمتر می‌شود. تلاش کنید به طور مداوم، آب بنوشید، یا حتی قبل از شیر دهی، یک لیوان آب بنوشید که موجب ازدیاد شیر می‌شود. اگر خوردن آب برایتان مطلوب نیست و نمی‌توانید مرتب آب میل کنید، می‌توانید از آب میوه‌های طبیعی کمک بگیرید.

ماساژ سینه‌ها

ماساژ دادن سینه‌ها موجب افزایش شیر مادر می‌شود، هر بار که یک سینه را ماساژ می‌دهید و آماده شیردهی بود، شیر آن را به کودک خود بدهید و سپس سینه بعدی را ماساژ دهید.

ماساژ سینه برای افزایش شیر

مکیدن طولانی سینه مادر

برای رسیدن به نتیجه مطلوب عجله نکنید، به نوزاد اجازه دهید که طولانی‌تر سینه را بمکد، هر چه زمان بیشتری نوزاد شیر بنوشد، سطح پرولاکتین در بدن مادر بالا رفته و موجب تولید شیر بیشتر می‌شود.

مکیدن سینه مادر

دریافت کالری بیشتر

مادران باید بیش از نیاز روزانه خود، کالری دریافت کنند تا شیر بیشتری در اختیار داشته باشند. دریافت نکردن کالری کافی موجب کاهش شیر مادر می‌شود.

مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

مقدار شیر به کیفیت غذایی که می‌خورید، بستگی دارد، مواد غذایی که در اینجا مطرح می‌شود، به افزایش شیر مادر کمک می‌کند. این نکته را به یاد داشته باشید که در مصرف این مواد غذایی زیاده‌روی نکنید، چون برخی از این مواد می‌تواند دارای اثرات جانبی باشد. در صورت بروز اثرات جانبی آن‌ها را یادداشت کنید و با پزشک خود در میان بگذارید. در ضمن مصرف غذاهای اورگانیک در مقایسه با غذاهای فرآوری شده مقدار شیر شما را افزایش می‌دهد.

جو دوسر

جو دوسر، از پروتیین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری تشکیل شده که موجب ازدیاد شیر مادر می‌شود. جودوسر سرشار از آهن است و خاصیت آرام بخشی دارد.

رازیانه

از مفیدترین گیاهان دارویی برای تولید و افزایش شیر مادر، رازیانه است. رازیانه شامل ترکیباتی است که موجب تحریک استروژن و پرولاکتین می‌شود. این دو برای تولید شیر لازم هستند، به یاد داشته باشید که در هفته فقط یک یا دو بار مجاز به مصرف آن هستید. طریقه مصرف آن اینگونه است که می‌توانید آن را بجوید یا دانه را به چایتان اضافه کنید و یا به همراه شیر بجوشانید.

سبزیجات

سبزیجاتی با رنگ سبز تیره مانند اسفناج و جعفری برای افزایش شیر مادر مفید هستند. در مصرف اسفناج جانب اعتدال را نگه دارید، مصرف زیاد آن موجب اسهال در کودک می‌شود.

کنجد سیاه

دانه‌ی کنجد حاوی کلسیم است و می‌تواند مقدار شیر مادر را افزایش دهد.

هویج

هویج حاوی ویتامین A است که به نوعی مکمل شیر مادر است، از هویج می‌توانید به صورت پخته، خام یا پوره در سوپ استفاده کنید.

کدوسبز

کدو سبز به دلیل دارا بودن آب زیاد هم می‌تواند آب بدن مادر را تامین کند و هم موجب افزایش شیر مادر شود. هضم کدو سبز راحت است و به شیردهی کمک می‌کند.

بادام

بادام حاوی امگا ۳ است. امگا ۳ به تحریک هورمون‌های تقویت کننده شیر کمک می‌کند تا شیر افزایش یابد، بادام خرد شده را با شیر میل کنید تا تاثیر آن بیشتر شود.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا دارای اسیدهای چرب ضروری و امگا است، که از مواد غذایی مورد نیاز مادران شیرده است.

دانه‌ی شنبلیله

دانه‌ی شنبلیه به عنوان افزایش دهنده شیر شناخته می‌شود.

آیا نوزاد شیر کافی می‌خورد؟

چند نشانه وجود دارد که می‌تواند به شما اطمینان دهد که نوزاد شیر کافی میخورد:

  • نوزاد به تدریج وزن می‌گیرد.
  • هنگام مکیدن، صدای بلعیدن شیر نوزاد شنیده می‌شود.
  • دفعات شیرخوردن او ۸ تا ۱۲ بار است.
  • با توجه به تعداد دفعات شیر خوردن، دفع مدفوع هم دارد.
  • مادر پر بودن سینه و سبکی سینه را در خود احساس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا